نایب رئیس مجلس لبنان: مذاکرات با اسرائیل به مرحله حساس رسیده است

نایب رئیس مجلس لبنان تأکید کرد که مذاکرات این کشور با اسرائیل درباره ترسیم مرزهای آبی به «مراحل حساس» رسیده است.

میدل ایست نیوز: نایب رئیس مجلس لبنان تأکید کرد که مذاکرات این کشور با اسرائیل درباره ترسیم مرزهای آبی به «مراحل حساس» رسیده است.

به گزارش «روسیا الیوم»، «الیاس بوصعب»، نایب رئیس مجلس لبنان، در گفت‌وگوی تلویزیونی تأکید کرد که شخصا هیچ نقشی در این مذاکرات ندارد اما افزود که پیشبرد روند مذاکرات تصمیم حکومت لبنان است.

او گفت که این مذاکرات به مرحله حساس رسیده و پیشرفت‌هایی به دست آمده و «آموس هوکشتاین»، نماینده امریکا، در بیروت نظر مقامات لبنانی را شنیده و به اسرائیل رفته و یک هفته تا 10 روز دیگر به لبنان بازخواهد گشت.

بوصعب افزود که آنچه لبنان در گفت‌وگو با هوکشتان مطرح کرده موجب تقویت موضع لبنان می‌شود و به عدم هماهنگی‌های سابق در لبنان پایان داده شده است.

وی گفت که جنگ به نفع لبنان و اسرائیل نیست و همه امیدوارند که این مذاکرات به نتیجه برسد.

رئیس جمهوری لبنان در تاریخ 9 ژوئن اعلام کرد که کشورش از میانجیگر امریکا می‌خواهد بار دیگر مذاکرات غیر مستقیم با اسرائیل برای ترسیم مرزهای آبی را از سر بگیرد.

مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای آبی در اکتبر 2020 با نظارت سازمان ملل و میانجیگری امریکا آغاز شد و تاکنون 5 دور از این مذاکرات برگزار شده که آخرین آن در ماه مه 2021 بوده است.

منطقه مورد منازعه میان لبنان و اسرائیل 860 کیلومتر مربع است که منطقه‌ای سرشار از منابع نفت و گاز به حساب می‌آید.

چند روز قبل یک کشتی اسرائیلی برای استخراج گاز طبیعی به آب‌های جنوبی لبنان نزدیک شد و در پی آن، مقامات لبنانی نسبت به هرگونه اقدام یکجانبه اسرائیل در استخراج گاز در این منطقه هشدار دادند.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا