علاوی: عراق باید به یک صادرکننده بزرگ برق تبدیل شود

وزیر دارایی عراق خواستار برنامه‌ریزی حکومت این کشور برای تبدیل شدن به یک صادرکننده بزرگ برق به جای نفت شد.

میدل ایست نیوز: وزیر دارایی عراق خواستار برنامه‌ریزی حکومت این کشور برای تبدیل شدن به یک صادرکننده بزرگ برق به جای نفت شد.

به گزارش «الجزیره»، علی عبدالامیر علاوی، وزیر دارایی عراق، در نشست «مجمع انرژی» که با حضور کارشناسان این حوزه و همچنین دبیرکل اوپک در بغداد برگزار شد، تأکید کرد که عراق نباید به صادرات نفت بسنده کند و باید سراغ صادرات انرژی با تمرکز بر برق برود.

او گفت که عراق امروز گرفتار مشکلات گذشته نیست و باید نگاهی کلان و راهبردی برای مسائل خود داشته باشد.

علاوی تأکید کرد که تا 25 سال آینده تقاضا برای انرژی تغییر خواهد کرد و عراق باید آماده این وضعیت باشد و زیرساخت‌های اقتصاد خود را تقویت کند و سیاست‌های درستی اتخاذ کند که متناسب با شرایط رو به تحول جهان باشد.

وزیر دارایی عراق تأکید کرد که هرچند تولید نفت کم‌هزینه‌تر از سایر کشورها انجام می‌شود اما رقابت بر سر نفت بالاست و باید عراق به فکر این باشد که چگونه سرمایه در کشور بماند و از بخشی به بخش دیگر منتقل شود.

او گفت که عراق ظرفیت‌های بزرگی برای سرمایه‌گذاری در بخش برق دارد و هرچند هم‌اکنون مشکلات جدی در حوزه برق دارد باید این مشکلات را حل کند و با استفاده از فناوری‌های پیشرفته به یک صادرکننده برق تبدیل شود.

علاوی همچنین خواستار توجه به بخش کشاورزی و اقتصاد سبز شد و افزود که با برنامه‌ریزی درست در بخش کشاورزی می‌توان به یک کشور مولد در این عرصه تبدیل شد و کشاورزی را به یک عنصر مهم در اقتصاد کشور و کاهش وابستگی به نفت تبدیل کرد.

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، نیز در این نشست با اشاره به مسئله قیمت نفت گفت که هدف اعضای اوپک و متحدانش در بازارهای نفت حفظ ثبات بازار و نه کم یا زیاد کردن قیمت نفت است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا