تلاش یک تنه شهروند عراقی برای کاشت یک میلیون درخت بلوط

در روستای «کوره» در 20 کیلومتری شرق استان دهوک، یک شهروند عراقی به همراهی خانواده سه‌نفره‌اش می‌کوشد که یک میلیون درخت بلوط بکارد.

میدل ایست نیوز: در روستای «کوره» در 20 کیلومتری شرق استان دهوک، یک شهروند عراقی به همراهی خانواده سه‌نفره‌اش می‌کوشد که یک میلیون درخت بلوط بکارد.

به گزارش «العربی الجدید»، «هکار اسکندر» (39 ساله) می‌گوید که از کودکی رؤیای درختکاری داشته و اکنون که بیابان‌زایی در کشور شدت گرفته در پی عملی کردن این رؤیا برآمده است.

او برنامه خود را از نوامبر سال گذشته آغاز کرده و تا ماه فوریه 20 هزار درخت بلوط در مناطق اطراف روستای خود و دشت‌های نزدیک به آن کاشته و با فرارسیدن تابستان برنامه‌ را متوقف کرده تا دوباره در آغاز زمستان درختکاری را ازسر بگیرد.

هکار در اجرای این برنامه کاملا به خود متکی است و تاکنون 800 دلار در این راه خرج کرده و می‌خواهد دیگر هزینه‌ها را هم شخصا تأمین کند.

او می‌گوید که به این موضوع به چشم یک برنامه درازمدت نگاه می‌کند و درخت بلوط را انتخاب کرده چون نیاز به آبیاری منظم ندارد.

عراق و اقلیم کردستان هر از چندی شاهد اعلام برنامه بزرگ درختکاری است، اما به گفته کارشناسان، بی نظمی در اجرای این طرح‌ها باعث بی اثر شدن آنها شده است.

پیش از این وزارت کشاورزی عراق اعلام کرد که برای مهار کامل بیابان‌زایی و توقف ریزگردها و طوفان‌های شن به کاشت 15 میلیارد اصله درخت در سراسر کشور نیاز است.

هفته گذشته شهرداری بغداد اعلام کرد که برای هر کس که درختی را قطع کند 5 میلیون دینار (حدود 3400 دلار) جریمه تعیین کرده است.

بر اساس قانون جنگل‌های عراق، «هر کس که یک درخت کهنسال را قطع کند یا عمدا باعث آتش‌سوزی جنگل یا زمین کشاورزی شود به حداقل 6 ماه زندان و پرداخت حداقل 5 میلیون دینار جریمه محکوم می‌شود».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا