توافق بنت و لاپید بر سر انحلال کنست و برگزاری انتخابات

نخست‌وزیر اسرائیل و «یائیر لاپید»، وزیر خارجه، اعلام کردند که درباره انحلال کنست و برگزاری انتخابات پیش از موعد توافق کرده‌اند.

میدل ایست نیوز: «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر اسرائیل و «یائیر لاپید»، وزیر خارجه، اعلام کردند که درباره انحلال کنست و برگزاری انتخابات پیش از موعد توافق کرده‌اند.

به گزارش «العربی الجدید»، آنان که بر اساس توافق کابینه ائتلافی قرار بود به صورت متناوب هر کدام به مدت 2 سال نخست‌وزیر شوند، اعلام کردند که همه تلاش‌ها برای حفظ ائتلاف کابینه شکست خورده و راهی جز برگزاری انتخابات مجدد نیست.

قرار است کنست هفته آینده به انحلال خود رأی دهد و بدین ترتیب اسرائیل پنجمین انتخابات خود از سال 2019 را اجرا کند.

این تحول پس از آن رخ داده که احزاب مخالف به رهبری «بنیامین نتانیاهو» تهدید کردند که روز چهارشنبه درخواست انحلال کنست را خواهند داد. این تهدید پس از آن عملی شد که نتانیاهو توانست «نیر اورباخ»، از حزب یمینا به ریاست نفتالی بنت را به جدا شدن از فراکسیون اکثریت کنست و پیوستن به حزب لیکود متقاعد کند.

به موجب توافق بنت و لاپید، پس از انحلال کنست و تبدیل دولت به دولت پیشبرد امور تا انتخابات که قرار است تا 90 روز بعد از انحلال کنست برگزار شود، لاپید نخست‌وزیری اسرائیل را بر عهده خواهد گرفت.

بدین ترتیب لاپید در مقام نخست‌وزیر اسرائیل میزبانی جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا، در سفرش به اسرائیل را بر عهده خواهد داشت.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا