عبدالفتاح البرهان: نیروهای «واگنر» روسیه در سودان فعالیت ندارند

رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان گزارش‌های منتشر شده درباره فعالیت گروه مسلح «واگنر» روسیه در این کشور را بی اساس دانست.

میدل ایست نیوز: رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان گزارش‌های منتشرشده درباره فعالیت گروه مسلح «واگنر» روسیه در این کشور را بی اساس دانست.

ژنرال «عبدالفتاح البرهان»، رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان که سال گذشته طی یک کودتای نظامی دولت انتقالی در سودان را منحل کرد، در مصاحبه با شبکه امریکایی «الحره» تأکید کرد که این اقدام نظامی صرفا برای «بازیابی روند دموکراتیک در سودان» بوده است.

البرهان در 25 اکتبر سال گذشته در اقدامی ناگهانی وضعیت فوق‌العاده اعلام و دولت انتقالی را منحل و تظاهرات مردمی علیه اقداماتش را سرکوب کرد. این اقدام او با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شد.

هفته گذشته نشریه «نیویورک تایمز» در گزارشی تأکید کرد که از زمان کودتای نظامی در سودان، فعالیت گروه «واگنر» در این کشور شدت گرفته است.

گروه واگنر یک تشکیلات نظامی غیر حکومتی در روسیه است که در مناطق بحران‌زده برای تقویت حکومت‌های دیکتاتوری فعالیت می‌کند.

البرهان تأکید کرد هیچ شراکتی میان حاکمیت سودان و گروه واگنر وجود ندارد و «این گروه‌های قانون‌شکن» در سودان جایی ندارند.

او هشدارها درباره جنگ داخلی در سودان را نیز بی اساس دانست و تأکید کرد که «گروه‌های معلوم‌الحال بی توجه به آینده کشور حاضر نیستند که وارد روند گفت‌وگو و آشتی ملی شوند.

بر اساس گزارش رسمی مرکز پزشکی سودان تاکنون 106 نفر در تظاهراتی که هر از چندی در این کشور درمی‌گیرد جان خود را از دست داده‌اند.

البرهان تظاهرات کنندگان را به اغتشاش و قانون‌شکنی و حمله به مراکز پلیس و ساختمان‌های دولتی متهم کرد.

او همچنین در پاسخ به سؤالی درباره رأی ممتنع سودان به قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت حمله روسیه به اوکراین، گفت که سودان همیشه از توقف جنگ و حل مسائل از راه‌های مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند.

وی گفت که روابط سودان با مسکو روابطی عادی است، «مانند روابط ما با امریکا یا هر کشور دیگری» و افزود که سودان در پی ایجاد تعادل در روابط خارجی خود است و هیچ طرف را به طرف دیگر ترجیح نمی‌دهد.

البرهان تأکید کرد که مواضع سودان در قبال روسیه تأثیری بر روابط خارطوم و واشنگتن نگذاشته و گفت که «امریکا هم مثل ما به دنبال برقراری دموکراسی در سودان است».

او همچنین گفت که روند تقویت روابط سودان با اسرائیل نیز متوقف نشده و ادامه دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الحره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا