گسترش دامنه عملیات نظامی ترکیه در عراق و احتمال پیشروی به مناطق مرکزی

با گسترش دامنه عملیات نظامی ترکیه در عراق، احتمال حمله ترکیه به هر منطقه از عراق که عناصر پ ک ک در آن حضور داشته باشند، وجود دارد.

میدل ایست نیوز: کشته شدن فرهاد شبلی معروف به فرهاد دیرک، یکی از سران برجسته و نائب رئیس اداره خودگردان شمال سوریه وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) به همراه شماری از معاونانش در حمله پهپادی ترکیه به شهر کلار واقع در سلیمانیه، به مثابه اقدام ترکیه در گسترش تازه و بی سابقه دامنه عملیات نظامی خود علیه عناصر پ ک ک در شمال عراق است.

به گزارش العربی الجدید، شماری از مسئولان عراق تاکید کردند که نیروهای بیشتری از یگان های ارتش در مثلث مرزی فیشخابور که گذرگاه اصلی عبور نیروهای حزب کارگران کردستان است، مستقر خواهند شد تا عرصه را برای عبور عناصر پ ک ک از الحسکه سوریه به شهر سنجار عراق تنگ کنند.

گسترش دامنه عملیات ترکیه در عراق

دستگاه مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق روز جمعه اعلام کرد که در حمله پهپادی ترکیه به شهر کلار در سلیمانیه، 4 نفر کشته و یک زن زخمی شدند.

پس از این حمله، اداره خودگردان شرق سوریه اعتراف کرد که فرهاد شبلی، نائب رئیس مشترک شورای اجرایی اداره خودگردان شمال و شرق سوریه در حمله پهپادی ترکیه کشته شد.

اداره خودگردان شمال و شرق سوریه از دولت عراق و دولت اقلیم کردستان خواست متحمل مسئولیت شوند و موضع خود نسبت به این اقدام ترکیه را اعلام کنند.

در همین راستا، یک مسئول بلندپایه در وزارت کشور عراق که نخواست نامش فاش شود در گفت وگویی با پایگاه خبری العربی الجدید گفت که شبلی به صورت غیرقانونی وزارت عراق شد و دولت هیچ مسئولیتی نسبت به کسانی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند، ندارد.

وی افزود که عراق مخالف عملیات ترکیه و به دنبال مذاکره بیشتر با ترکیه بر سر این موضوع است اما دولت هیچگونه مسئولیتی در قبال امنیت کسانی که به صورت غیرقانونی وارد اراضی عراق می شوند، ندارد.

این مسئول بلندپایه فاش کرد که یگان های جدیدی بین ناحیه سنونی و فیشخابور در مرز با سوریه مستقر خواهد شد تا مانع از قاچاق و ورود غیرقانونی سلاح و اشخاص شوند.

یک منبع امنیتی در اربیل در گفت وگویی با العربی الجدید گفت که اتحادیه میهنی کردستان باید درباره چگونگی ورود شبلی و دیگران به این منطقه و علت میزبانی از آنها که منجر به بحران مجدد با ترکیه خواهد شد، پاسخ دهد.

این حمله ترکیه پس از آن انجام شد که فرماندهان بارزی از حزب کارگران کردستان در مناطق سنجار، مخمور و زاب هدف حمله قرار گرفتند.

ترکیه از 18 آوریل عملیات نظامی گسترده ای را در شمال عراق برای هدف قراردادن عناصر حزب کارگران کردستان آغاز کرد.

اهمیت عملیات ترکیه در شهر کلار در دورترین نقطه از شمال شرق عراق از آن جهت است دورترین نقطه ای است که هواپیماهای ترکیه به آن رسیده است.

شهر کلار 275 کیلومتر از مرزهای ترکیه فاصله دارد و حمله به عناصر پ ک ک در این شهر، پیام جدید ترکیه است مبنی بر اینکه هیچ پناهگاه امنی برای عناصر پ ک ک در عراق وجود ندارد و نشان دهنده افشای مواضع پ ک ک در مناطقی همانند سوران، سیدکان، زاب، قندیل، سنجار و مخمور است.

سوالاتی درباره چگونگی ورود فرماندهان حزب کارگران کردستان، به مناطقی که مستلزم عبور از نیروهای ارتش و پلیس عراق است، وجود دارد در این خصوص که چگونه آنها از نینوا، کرکوک، دیالی یا دهوک، اربیل و سلیمانیه با حضور یگان های پیشمرگه و آسایش عبور کرده اند.

نفوذ ترکیه به پناهگاه های سران پ ک ک

احمد النعیمی، کارشناس امورسیاسی عراق معتقد است که عملیات اخیر ترکیه، نظریه اماکن امن برای عناصر حزب کارگران کردستان را زیر سوال می برد چرا که همه مواضع آنها تحت بمباران ترکیه قرار می گیرد.

وی در گفت وگویی با العربی الجدید ضمن اشاره به اینکه مواضع حزب کارگران کردستان در مناطق مرزی عراق فاش شده است، گفت که رفتن عناصر این حزب به مناطق دور از مرزهای ترکیه، نشان از تلاش آنها برای بهبود اوضاع خود دارد اما همزمان زیرنظر بودن این حزب توسط اطلاعات ترکیه که بی سابقه بوده را نشان می دهد.

النعیمی، عملیات ترکیه در کلار را آغاز هلاکت فرماندهان و عناصر حزب کارگران دانست که در حملات به ترکیه دست داشتند یا تحت تعقیب دستگاه قضایی ترکیه هستند.

از سویی دیگر محما خلیل، از سران حزب دموکرات کردستان به العربی الجدید گفت که عناصر و فرماندهان پ ک ک در اقدامات تروریستی و مجرمانه علیه اهالی سنجار و سایر مناطق اقلیم کردستان نقش دارند.

وی با اشاره به اینکه فرماندهان نیروهای مسلح همپیمان پ ک ک از طریق گذرگاه های مرزی رسمی و غیررسمی از سوریه وارد خاک عراق می شوند، بیان کرد که عملیات اخیر ترکیه در کلار تاکیدی بر تداوم ورود رهبران و فرماندهان جریان های سیاسی و مسلح غیر عراقی به عراق است.

لطیف الشیخ، سیاستمدار کرد گفت که همکاری و حمایتی که عناصر پ ک ک و همپیمانان آن چه از لحاظ مالی و سیاسی بهره مند هستند، موجب نفوذ فرماندهان و سران این گروه ها از سوریه به عراق می شود.

وی در ادامه افزود که ترکیه عملیات خود را تا حد شهرهای زیر نظر دولت فدرال گسترش داده و اعتقادی به مسافت مشخصی ندارد بلکه کل اراضی عراق را زیر نظر دارد و اگر عناصر پ ک ک در هر منطقه ای حضور داشته باشند، آن منطقه هدف حمله آنها قرار خواهد گرفت.

در مقابل کاوه شیخ موس، مسئول کمیته روابط حزب کارگران کردستان در عراق گفت فرهاد شبلی برای درمان به سلیمانیه آمده و از این شهر و اطراف آن بازدید کرده بود.

کفاح محمود، مشاور سابق نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز اشاره کرد که گسترش عملیات ترکیه در پاسخ به گسترش فعالیت های حزب کارگران کردستان و مناطق حضور آنها است.

وی توضیح داد که عملیات اخیر ترکیه نشان دهنده این است که آنها از ابزارهای غیر سنتی به ویژه در پیگیری شهرهای امن استفاده می کنند.

محمود اظهارداشت که حمله بسیار دقیق و واضح ارتش ترکیه به مقر حزب کارگران کردستان در قلب یک منطقه مسکونی در سنجار، گواهی بر این است که ترکیه جاسوس های بسیاری دارد.

وی تصریح کرد که حزب کارگران کردستان که ادعا می کند مخالف دولت ترکیه است در واقع امنیت شهرهای عراق از جمله سنجار، قندیل و سلیمانیه را به بازی گرفته است.

مشاور سابق نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تصریح کرد که 800 روستا به دلیل عملیات نظامی و حضور نیروهای مسلح حزب کارگران یا ترکیه خالی از سکنه شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا