بغداد: هیچ مدرکی درباره اعدام دسته جمعی پناهجویان عراقی در مرز لهستان وجود ندارد

وزارت خارجه عراق اعلام کرد که تاکنون هیچ شواهد و مدارکی درباره اعدام دسته‌جمعی شهروندان عراقی در مرزهای لهستان مشاهده نشده است.

میدل ایست نیوز: وزارت خارجه عراق اعلام کرد که تاکنون هیچ شواهد و مدارکی درباره اعدام دسته‌جمعی شهروندان عراقی در مرزهای لهستان مشاهده نشده است.

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت خارجه عراق، به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که پیش از این در پی انتشار برخی اطلاعات در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، عراق با لهستان در این باره تماس گرفت.

او گفت که در تاریخ 7 فوریه سال جاری، سفارت عراق در ورشو هماهنگی‌ها و بررسی‌هایی در سطح بالا با دستگاه‌های ذی‌ربط در لهستان انجام داد و بررسی‌ها نشان داد که آنچه در رسانه‌های داخلی و خارجی در این باره مطرح شده بی اساس است و هیچ شاهد حقوقی و معتبری از جمله شاهدان عینی یا فیلم یا تصویری که نشان‌دهنده اعدام دسته‌جمعی شهروندانی در مرزهای لهستان و بلاروس باشد وجود ندارد.

وی افزود که علاوه بر این، هیچ مورد مراجعه و شکایت در این باره از جانب شهروندان عراقی ثبت نشده است.

الصحاف تأکید کرد که از مدتی پیش یک تیم حقوقی متخصص برای بررسی این پرونده تشکیل شده که پس از پایان تحقیقات، گزارش خود را به هیئت دولت عراق ارائه خواهد کرد.

پیش از این، رسانه های بلاروس به نقل از یک کمیته تحقیق دولتی در بلاروس از وجود شواهدی درباره اعدام دسته‌جمعی شماری از پناهجویان شامل شهروندان عراقی در مرزهای غربی این کشور به دست سربازان لهستانی خبر دادند.

بر اساس این گزارش، نتایج تحقیقات این کمیته نشان می‌دهد که یک سرباز لهستانی در بازجویی‌ها به قتل عام شماری از پناهجویان سرگردان در مرزهای کشورش با بلاروس توسط نیروهای ارتش لهستان و دفن دسته‌جمعی آنها اعتراف کرده است.

این گزارش افزوده که این کمیته اقدامات سربازان را مصداق روشن قتل عمد و شکنجه و نقض آشکار حقوق بشر دانسته و افزوده است که پناهجویانی از کشورهای خاورمیانه از جمله عراق و همچنین افغانستان قربانی این جنایات بوده‌اند.

در واکنش به انتشار این خبر، وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که دقت این گزارش ها را بررسی می کند.

در اواخر سال گذشته، حضور هزاران پناهجو از کشورهای خاورمیانه از جمله از منطقه اقلیم کردستان عراق در مرزهای غربی بلاروس از موضوعات مورد بحث رسانه ها شد.

دولت های غربی بلاروس را به تشویق و هدایت این پناهجویان برای رفتن به مرزهای اتحادیه اروپا متهم می‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا