روزنامه ایرانی: عراق بر می گردد

عراق با سیاست‌های درست اقتصادی توانسته سرمایه گذاری های بین المللی را جذب و پترودلارها را وارد اقتصاد خود کند و در حال بازیابی دوباره خود در منطقه است.

میدل ایست نیوز: دکتر سید علی طباطبایی، استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی، در مقاله ای در روزنامه «آسیا»، چاپ تهران تأکید کرد که عراق با سیاست درست اقتصادی در حال بازیابی خود در منطقه است.

در این مقاله آمده: در منطقه خاورمیانه سه کشور ایران ،ترکیه و عربستان قدرت منطقه ای به حساب می آیند..دو کشور مصر و عراق نیز از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به قدرت منطقه ای برخوردار هستند .

عراق کشوری است که در سال های اخیر پس از پشت سر گذاشتن چهار جنگ شامل جنگ با ایران، جنگ اول خلیج فارس، جنگ دوم خلیج فارس و جنگ با داعش در حال بازیابی قدرت خویش است.

آمارها نشان می‌دهد که عراق با رهایی نسبی از فشارهای این چهار جنگ ،شرایط مناسبی در اقتصاد خود ایجاد کرده است.

آمارهای بین‌المللی بیان می کند که عراق با ۱۵۰ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و ۳۷۵۰ میلیارد متر مکعب ذخایر گاز طبیعی یکی از مهمترین کشورهای دارای انرژی های فسیلی در جهان است.

عراق در یک دهه گذشته با حمایت و برنامه ریزی آمریکا و انگلستان تبدیل به یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت در دنیا شده است. در حال حاضر عراق چهار میلیون و دویست هزار بشکه نفت‌خام تولید و سه میلیون و سیصد هزار بشکه نفت خام صادر می‌کند.

هم اکنون درآمد حاصل از فروش نفت عراق بالاترین میزان درآمد نفتی عراق در نیم قرن گذشته است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که عراق در اردیبهشت ماه سال‌ جاری ۱۱ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار نفت فروخته است که‌در آمد سالیانه ای در حدود ۱۲۰ میلیارد دلار برای عراق به ارمغان خواهد آورد.

همچنین سرمایه‌گذاری‌های کلانی توسط شرکت های نفتی آمریکا مانند اکسون موبیل شورون، هالیبرتون، شرکت‌های فرانسوی مانند توتال، شرکت های انگلیسی مانند بریتیش پترولیوم، شرکت های ایتالیایی مانند انی، شرکت های چینی مانند شرکت ملی نفت چین و پترو چاینا، شرکت های ژاپنی مانند شرکت اکتشاف نفتی ژاپن و شرکت های کره جنوبی مانند کوگس در عراق صورت می‌گیرد. فقط شرکت توتال فرانسه در چهار پروژه نفتی عراق ۲۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری‌ کرده است.

عراق جنگ زده با سیاست‌های درست اقتصادی توانسته سرمایه گذاری های بین المللی را جذب و پترودلارها را وارد اقتصاد خود کند و در حال بازیابی دوباره خود در منطقه است. دیری نخواهد پایید که عراق به سان یک قدرت منطقه ای رقیب ایران خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روزنامه آسیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا