زیدان: سپری شدن مهلت قانونی انتخاب رئیس جمهور جدید عراق، نقض قانون اساسی است

رئیس شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد که عدم انتخاب رئیس جمهور جدید پس از اتمام مهلت قانونی آن، نقض قانون اساسی محسوب می شود.

میدل ایست نیوز: فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق تاکید کرد که عدم انتخاب رئیس جمهور تاکنون، با توجه به سپری شدن مهلت قانونی اش، نقض قانون اساسی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، زیدان در مصاحبه ای با روزنامه الصباح، گفت که قانون اساسی بسیار نقض شده و همچنان ادامه دارد و مهم ترین آن سپری شدن مهلت قانونی انتخاب رئیس جمهور جدید است.

وی اشاره کرد که هدف برخی از رجوع به دادگاه عالی فدرال، حضور در رسانه ها است به گونه ای که به هر تصمیم و قانونی اعتراض می کنند حتی اگر در صلاحیت دادگاه نباشد.

رئیس شورای عالی قضایی عراق، اتهامات وارده به دستگاه قضایی را سیاسی و نادرست خواند و گفت اما آنها را با سعه صدر تحمل می کنند.

درخصوص حکم دادگاه فدرال مبنی بر غیرقانونی بودن قانون نفت و گاز اقلیم کردستان، زیدان توضیح داد که دادگاه فدرال درخصوص صادرات نفت از سوی اقلیم، حقایق پرونده را بررسی کرد و مشخص شد وزارت نفت عراق از لحاظ قانونی مستحق ادعای مطرح شده است لذا رای به نفع آن صادر شد.

با مراجعه به متن قانون اساسی عراق در ماده 72 می‌خوانیم که رئیس جمهور تا بعد از پایان انتخابات مجلس و برگزاری اولین جلسه آن در مقام خود می‌ماند و باید 30 روز بعد از تاریخ برگزاری اولین جلسه مجلس جانشین وی معرفی شود.

اولین جلسه مجلس عراق در 9 ژانویه 2022 برگزار شد و این بدان معناست که به موجب ماده 72 قانون اساسی عراق، دوره مسئولیت رئیس جمهور عراق چهارشنبه 9 فوریه خود به خود به پایان رسیده است.

عدم توافق حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان بر سر نامزد ریاست جمهوری و اختلافات جریان های سیاسی بر سر تشکیل دولت آتی مانع از انتخاب رئیس جمهور جدید تاکنون شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا