بانک مرکزی ایران: میزان قابل توجهی از وجوه حاصل از صادرات گاز ایران به عراق وصول شده است

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت که همانگونه که وزیر نفت نیز اعلام کرد میزان قابل توجهی از وجوه حاصل از صادرات گاز وصول شده است.

میدل ایست نیوز: رئیس کل بانک مرکزی ایران در زمینه وصول مطالبات ایران از کشور عراق گفت که همانگونه که وزیر نفت نیز اعلام کرد میزان قابل توجهی از وجوه حاصل از صادرات گاز وصول شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، علی صالح آبادی درخصوص عملیاتی شدن پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه گفت: انعقاد پیمان‌های پولی و دو یا چندجانبه و اینکه بتوانیم با ارزهای ملی تسویه‌های خود را انجام دهیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در این زمینه رایزنی‌های خوبی با برخی از کشورها انجام شده و بزودی به یکی از کشورها سفر می‌کنم تا عملیاتی شدن این موضوع را پیگیری کنم.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در زمینه وصول مطالبات ایران از کشور عراق، اظهار کرد: همانگونه که وزیر نفت نیز اعلام کرد میزان قابل توجهی از وجوه حاصل از صادرات گاز وصول شده است.

هفته گذشته، «جواد اوجی»، وزیر نفت ایران با انتشار توئیتی اعلام کرد که «با دیپلماسی فعال انرژی و پس از چند ماه مذاکره، 1.6 میلیارد دلار طلب معوق سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق وصول شد».

پیش از آن نیز «احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق عراق، اعلام کرد که دولت عراق روند پرداخت بدهی‌های خود به ایران بابت خرید گاز در سال 2020 را آغاز کرده است.

او گفت که این اموال از طریق دریافت قرض از بانک تجاری عراق پرداخت شده است که از طریق قانون امنیت غذایی تأدیه خواهد شد.

وی افزود که هم‌زمان مذاکرات و دیدارهایی با مقامات وزارت نیرو و شرکت گاز ایران برای افزایش حجم صادرات گاز به عراق جریان دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا