منابع آگاه: امنیت، افزایش سطح روابط و اخوان المسلمین محور مذاکرات تازه ایران و مصر

منابع مصری خبر دادند که مقامات امنیتی ایران و مصر اخیرا در تماسی وضعیت امنیتی منطقه و روابط دوجانبه و پرونده اخوان المسلمین را بررسی کرده اند.

میدل ایست نیوز: منابع مصری خبر دادند که مقامات امنیتی ایران و مصر اخیرا در مذاکراتی وضعیت امنیتی منطقه و روابط دوجانبه و پرونده اخوان المسلمین را بررسی کرده اند.

پایگاه خبری «العربی الجدید» در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع بلندپایه مصری خبر داد که اخیرا تماس‌هایی در سطح امنیتی میان مقامات مصر و ایران برقرار شده است.

به گفته این منابع، در این تماس‌ها طرف مصری با اشاره به خطر هرگونه اقدام از جانب ایران برای حمله به گردشگران اسرائیلی در مصر در چارچوب نزاع امنیتی میان ایران و اسرائیل، تأکید شده که اقداماتی از این دست به توافق دو کشور درباره خودداری از تعرض به امنیت یکدیگر پایان می‌دهد.

این منابع افزوده‌اند که مقامات مصری به همتایان ایرانی خود گفته‌اند که مصر حاضر نیست امنیت خود را درگیر نزاع ایران و اسرائیل کند و در همین راستا تاکنون حاضر به پیوستن به هرگونه برنامه نظامی علیه ایران نشده است.

بر اساس این گزارش، هشدارهای مصر پس از آن مطرح شده که قاهره از جانب اسرائیل به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد ایران، پس از اتفاقات ترکیه، مصر و امارات را در شمار مناطقی درآورده که در آنها اسرائیلی‌ها را هدف قرار خواهد داد. ایران پیش‌تر ادعاهای اسرائیل در این باره را مضحک خوانده بود.

این گزارش افزوده در مذاکرات اخیر ایران و مصر که در سطح امنیتی بوده بر موضع ثابت مصر درباره خودداری از هرگونه تنش علیه ایران تأکید شده است.

پیام اطمینان بخش مصر به ایران: در هیچ ائتلاف نظامی علیه ایران مشارکت نمی کنیم

مصر همچنین ابراز آمادگی کرده که سطح روابط دو کشور را از حالت کنونی پایین‌تر نیاورد و در صورتی که ایران سیاستی متوازن در قبال شرکای مصر در شورای همکاری پیش بگیرد سطح روابط را افزایش دهد.

با وجود این، منابع مصری تأکید کرده‌اند که قاهره با وجود مشکلات اقتصادی‌اش نمی‌خواهد به برگه‌ای در دست کشورهای شورای همکاری جهت فشار بر ایران تبدیل شود و حاکمیت مصر همواره می‌کوشد که در این منازعات حد وسط را نگه دارد.

همزمان این منابع مصری تأکید کرده‌اند که قاهره در ازای تضمین‌هایی که به تهران درباره خودداری از مواضع خصمانه داده، از ایران درخواست‌هایی درباره پرونده اخوان المسلمین داشته است.

بر اساس این گزارش، قاهره از دیدارهای برخی مقامات ایران با مقامات ارشد اخوان المسلمین ابراز نگرانی کرده و این نگرانی را دارد که پس از کاهش حمایت ترکیه از اخوان، ایران به حامی اصلی آنها تبدیل شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا