مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی: فشارهای اروپا بر آمریکا برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در حال افزایش است

مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی در گفت‌وگو با المیادین با تاکید بر اینکه مذاکرات دوحه شکست نخورده است، گفت: فشارهای اروپا برای ترغیب آمریکایی ها در راستای برداشتن گام های جدی در حال افزایش است.

میدل ایست نیوز: محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی در گفت‌وگو با المیادین، تاکید کرد که مذاکرات دوحه شکست نخورده است و ادامه خواهد داشت.

وی افزود که پیش بینی‌ها این نبود که مذاکرات قرار است تنها در دو روز به یک راه حل برسد.

مرندی با بیان اینکه تهران اظهارات رسانه‌ای مقامات آمریکایی را جدی نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید تضمین‌هایی را که ایران می‌خواهد، ارائه کنند تا این اطمینان حاصل شود که آنها مانند گذشته از پشت خنجر نمی‌زنند.

مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی با بیان اینکه اروپایی‌ها امروز به خاطر جنگ اوکراین به نفت ایران نیاز دارند، و از این رو بیشتر به ایران توجه دارند، گفت برای اینکه بتوانیم مجدد توافق هسته‌ای را اجرا کنیم، باید تحریم‌ها لغو شود.

وی افزود که تماس ها پس از توقف مذاکرات وین متوقف نشد، اما آنچه در دوحه شاهد آن بودیم، مذاکرات متمرکز بود.

مرندی خاطرنشان کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تحت فشار شدید مخالفان توافق هسته‌ای است اما در عین حال امریکا از بحران انرژی و نفت رنج می برد و از این رو خواهیم دید کدام یک از دو کفه سنگینی خواهد کرد.

مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی همچنین گفت که فشارهای اروپا برای ترغیب آمریکایی ها برای برداشتن گام های جدی در حال افزایش است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز گذشته چهارشنبه اعلام کرد که گفت‌وگوها در دوحه از ابتدا دو روزه برنامه‌ریزی شده بود و در طول رایزنی‌های دیروز و امروز طرف‌ها در مورد موضوعات باقی‌مانده به تبادل پیشنهادها و دیدگاه‌های خود پرداختند.

کنعانی افزود که مذاکرات دو روزه دوحه در فضایی حرفه‌ای و جدی در حال برگزاری است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
المیادین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا