بیابان زایی بیش از نیمی از مساحت عراق را تهدید می‌کند

گسترش بیابان زایی در عراق، حدود 55 درصد از مساحت کل کشور را در معرض تهدید بیابان زایی در آینده قرار داده است.

میدل ایست نیوز: وزارت کشاورزی عراق نسبت به گسترش بیابان زایی در کشور که با بحران آب مرتبط است هشدار داد و تاکید کرد که بیابان زایی 55 درصد از مساحت کل کشور را تهدید می کند.

به گزارش العربی الجدید، با تاثیر تغییرات اقلیمی بر عراق، کشور با بحران خشکسالی بی سابقه ای رو به رو شده که اراضی زراعی را به نصف کاهش داده و برخی از استان ها را به صورت کامل از کشاورزی محروم کرده است.

راویه مزعل، مدیرکل اداره جنگل ها و مبارزه با بیابان زایی گفت که کاهش بارش باران در زمستان 2021 و کاهش ورود آب به عراق از کشورهای بالادست منجر به کاهش برنامه زراعت و بیابان زایی در کشور شده است.

وی تاکید کرد که مساحت اراضی بیابانی در کشور به حدود 27 میلیون دونم معادل تقریبا 15 درصد از مساحت کل کشور می رسد و حدود 55 درصد از مساحت عراق نیز اراضی در معرض تهدید بیابان زایی در آینده است.

مزعل افزود که کاهش بیابان زایی به برنامه زراعت بستگی دارد و بیان کرد که مشکل بیابان زایی به تلاش جمعی گسترده از سوی همه بخش های مرتبط نیاز دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که برای مقابله با این پدیده، بودجه مالی لازم تامین شود.

پرونده بیابان زایی در عراق با چندین پرونده از جمله پرونده مالی، فساد و تاثیرات آن مرتبط است.

بدر الخزاعی، عضو اتحادیه انجمن های کشاورزی در استان واسط نیز بیان کرد که حل مشکل بیابان زایی به گام های شجاعانه از سوی دولت از جمله تلاش برای دستیابی عراق به سهمابه خود از طریق مذاکره جدی با ایران و ترکیه نیاز دارد.

وی تاکید کرد در صورتی که آب تامین شود و برنامه های زراعت همانند گذشته انجام شود، امکان کنترل بیابان زایی و کاهش آن وجود دارد.

عراق جزء آسیب پذیرترین کشورها در زمینه تغییرات اقلیمی، در سایه افزایش خشکسالی و گرمای هوا که در تابستان از 50 درجه سانتگیراد فراتر می رود، است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا