وزیر گردشگری ایران: فروش بلیت دلاری هم به ضرر گردشگری است هم به ضرر صنعت هواپیمایی ایران

وزیر گردشگری ایران گفت که دو نرخی‌سازی و تفاوت قیمت بلیت هواپیما برای گردشگران داخلی و خارجی به نفع صنعت هواپیمایی کشور و آینده ایرلاین‌ها نیست.

میدل ایست نیوز: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران گفت که دو نرخی‌سازی و تفاوت قیمت بلیت هواپیما برای گردشگران داخلی و خارجی به نفع صنعت هواپیمایی کشور و آینده ایرلاین‌ها نیست.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، عزت الله ضرغامی درباره تصمیم برخی شرکت های هواپیمایی ایرانی درباره فروش بلیت دلاری برای مسافران خارجی، گفت: البته شرکت‌های هواپیمایی هم مشکلات خاص خودشان را دارند، ما هم معتقدیم که برای رونق و تقویت گردشگری، ایرلاین‌های کشور هم باید تقویت شوند، اما این راهش نیست که دونرخی‌سازی بلیت هواپیما ایجاد کنیم و از گردشگران خارجی با نرخ و قیمت متفاوت از گردشگران داخلی، هزینه دریافت کنیم.

وی اظهار داشت که به دلایل مختلف دریافت هزینه بلیت به صورت ارزی تصمیم نادرستی بود، و از جلسه خود با رئیس سازمان هواپیمایی کشور و بررسی ابعاد گوناگون مسئله خبر داد.

ضرغامی گفت: شرکت‌های هواپیمایی قبلا جلساتی داشتند و تصمیماتی گرفتند، البته ما هم از تصمیماتی که باعث تقویت خطوط هواپیمایی شود حمایت می‌کنیم، اما در این یک مورد به دلیل اشکالات مختلف موافق نبودیم که آنها هم تجدید نظر کردند و این تصمیم لغو شد؛ از نظر ما هم مساله حل شده است.

ضرغامی تاکید کرد: دو نرخی‌سازی و تفاوت در قیمت بلیت هواپیما برای گردشگران داخلی و خارجی نه تنها به نفع گردشگری نیست، بلکه به نفع خود صنعت هواپیمایی کشور و آینده ایرلاین‌ها هم نبود.

وزیر میراث‌ فرهنگی ایران درباره دو نرخی‌سازی هزینه اقامت در هتل‌ها گفت: فعلا همه هتل و مراکز اقامتی کشور تک نرخی هستند و بر اساس ضوابطی که وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای اقامت گردشگر خارجی و داخلی باید ریال دریافت کنند، در غیر این صورت تخلف کرده است و بخش نظارتی وزارتخانه برخورد می‌کند.

هفته گذشته شرکت های هواپیمایی بخش نامه ای را اجرایی کردند که طبق تصمیم انجمن شرکت‌های هواپیمایی، بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی از پنجم تیرماه برای مسافران غیرایرانی به نرخ دلار محاسبه می‌شود. یعنی بلیت پروازها در مسیرهای کمتر از یک ساعت به قیمت ۱۰۰ دلار و در مسیرهای بیشتر از یک ساعت ۱۵۰ دلار تعیین شده است، این طرح از همان آغاز با مخالفت فعالان گردشگری مواجه شد و اغلب کارشناسان صنعت گردشگری اعلام کردند این تصمیم به صنعت گردشگری ایران آسیب جدی وارد خواهد کرد.

بعد از گذشت چند روز و جلسات و مذاکراتی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سازمان هواپیمایی کشور داشت، روز گذشته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ابطال آن و توقف فروش ارزی بلیت به اتباع خارجی خبر داد و سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد: «فروش ارزی بلیت هواپیما به خارجی‌ها متوقف شده و دستورالعمل جدید هفته آینده ابلاغ می‌شود.»

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا