گمانه زنی ها درباره پیشنهاد «میشل عون» برسر افزایش اعضای کابینه لبنان

پیشنهاد رئیس جمهوری لبنان درباره افزایش اعضای کابینه به 30 عضو به جای 24 عضو پیشنهادشده، موجب گمانه زنی درباره هدف او از طرح این پیشنهاد شده است.

میدل ایست نیوز: در تازه‌ترین تحول مربوط به تشکیل کابینه لبنان، پیشنهاد «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان، درباره افزایش اعضای کابینه به 30 عضو به جای 24 عضو پیشنهادشده، موجب گمانه زنی درباره هدف او از طرح این پیشنهاد شده است.

به گزارش «الشرق الاوسط»، منابع نزدیک به رئیس جمهور لبنان تأکید می‌کنند که این پیشنهاد عون علل گوناگونی دارد که یکی از آنها این است که دولت جدید لبنان باید تصمیمات مهمی بگیرد و بهتر است 6 وزیر از طایفه‌های گوناگون لبنان در آن حضور داشته باشند تا در تصمیمات سخت سهیم باشند و مسئولیت آن را بپذیرند.

به گفته این منابع، عون تأکید کرده که این وزرا می‌توانند در قالب وزیر مشاور در کابینه حضور داشته باشند و پشتوانه سیاسی تصمیماتی باشند که دولت باید بگیرد و قطعا تصمیمات سختی خواهد بود که موجب نارضایتی مردم لبنان خواهد شد.

این منابع تأکید کرده‌اند که میقاتی ضمن پذیرش اصولی این پیشنهاد، آن را مانع تازه‌ای در مسیر تشکیل دولت جدید دانسته چون نحوه ترکیب آنها بحث‌برانگیز خواهد بود ضمن اینکه برخی طرف‌ها به هیچ نحو حاضر به مشارکت در دولت نخواهند بود و این مجادلات سیاسی تازه‌ای در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر، منابع پارلمانی تأکید کرده‌اند که نیروهای سیاسی و مجلس حاضر به بررسی پیشنهاد عون هستند با این شرط که این «آخرین چیزی باشد که او درباره کابینه مطرح می‌کند و با مطرح کردن این پیشنهاد در پی افزایش سهم خود در دولت نباشد».

در این میان تصمیم برخی احزاب بزرگ از جمله حزب القوات اللبنانیه (سمیر جعجع) و حزب کتائب و نمایندگان تحول‌خواه درباره عدم مشارکت در دولت هم مانعی جدی در مسیر تحقق این پیشنهاد است.

از سوی دیگر، این نگرانی هم در میان نیروهای سیاسی لبنان وجود دارد که عون با چنین پیشنهادی در پی حفظ موقعیت خود در مقام رئیس جمهوری باشد، به خصوص که به نظر می‌آید اختلافات شدید میان نیروهای مسیحی در لبنان مانع از برگزاری انتخابات در موعد مقرر شود و ریاست جمهوری عون عملا ادامه پیدا کند.

در این میان، مشکلات اقتصادی و معیشتی باعث شده که همه متوجه ضرورت تشکیل هرچه سریع‌تر دولت باشند به خصوص که «نجیب میقاتی»، مأمور تشکیل کابینه، تأکید کرده که از هر مشورت و پیشنهادی درباره کابینه استقبال می‌کند و نمی‌خواهد بر مواضع خودش پافشاری کند.

چهارشنبه گذشته، نجیب میقاتی، رئیس دولت پیشبرد امور لبنان و مامور تشکیل دولت جدید این کشور، کابینه پیشنهادی خود را به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان معرفی کرد.

میقاتی در سخنانی در قصر بعبدا، گفت: من کابینه‌ای را که مناسب می‌دیدم به رئیس جمهوری، تقدیم کردم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا