قالیباف: بایدن مجری سیاست اسرائیل است/ امریکا در مذاکرات هسته‌ای حداقل میزان عقلانیت را نشان نداد

رئیس مجلس ایران در آستانه سفر رئیس جمهوری امریکا به منطقه در سخنانی تاکید کرد که بایدن مجری برنامه‌ها و پروژه‌هایی است اسرائیل آن را طراحی و دیکته کرده است.

میدل ایست نیوز: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران امروز سه‌شنبه در ابتدای جلسه علنی پارلمان این کشور به موضوع سفر این هفته جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا به خاورمیانه پرداخت و در سخنانی اظهار داشت که مجموعه شواهدی که اکنون در دست است نشان می‌دهد که این سفر با کارسازی کامل اسرائیلی‌ها انجام شده و رییس جمهور امریکا مجری برنامه‌ها و پروژه‌هایی است که رژیم صهیونیستی به عنوان اصلی ترین دشمن ملت‌های منطقه آن را حتی در حد جزئیات، طراحی و دیکته کرده است.

وی افزود که تبدیل شدن به مجری سیاست‌های اسراییلی در منطقه، یک خطای تاریخی و راهبردی از سوی رییس جمهور امریکا خواهد بود که قبل از هر کس، به ضرر دولت بایدن تمام خواهد شد.

قالیباف اضافه کرد: بی احتیاطی در توسعه ناتو به شرق و نادیده گرفتن هشدارهای ژئوپلتیکی قدرتمند در این باره، منجر به آغاز جنگ اوکراین شد و اکنون نیز همان بی احتیاطی در قبال منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس در حال رخ دادن است.

رئیس مجلس ایران خاطرنشان کرد که اسرائیل یک موجودیت سیاسی نامشروع و بی ثبات کننده است که حتی قادر به مدیریت محیط سیاست داخلی خودش هم نیست. اسراییل، ته چاه ایستاده است و امریکا و دیگر کشورها را هم به افتادن در آن ترغیب می کند. ماهیت واقعی پیمان آبراهام چیزی جز این نیست.

قالیباف گفت که من امید چندانی ندارم که دولت امریکا توان تشخیص تصمیم درست در این مقطع را داشته باشد همچنانکه در مذاکرات هسته‌ای نیز حداقل میزان عقلانیت را از خود نشان نداده است. بنابراین، از کشورهای همسایه که با ایران دارای تاریخ و آینده مشترک هستند، می‌خواهم نسبت به هرگونه برنامه آمریکایی- اسرائیلی که مشخصا هدف آن برهم زدن ثبات و نظم منطقه است، به شدت هشیار بوده و تبعات آن را به درستی و با دقت برآورد کنند.

قالیباف تاکید کرد: ایران یک تکیه گاه مطمئن و قابل اعتماد برای همه همسایگان خویش است، اما به همان میزان در مقابل حفظ تعادل امنیتی منطقه حساس بوده و در دفاع از منافع این منطقه در مقابل هر نوع توطئه یا تلاش برای بی ثبات سازی تردید نخواهد کرد.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا