امیرعبداللهیان: در مذاکرات هسته‌ای انعطاف‌های مهمی نشان داده‌ایم

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نخست وزیر و وزیر خارجه واتیکان، روابط دوجانبه، مذاکرات هسته‌ای و تحولات اوکراین، سوریه، فلسطین و یمن را بررسی کرد.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نخست وزیر و وزیر امور خارجه واتیکان، روابط دوجانبه، مذاکرات هسته‌ای و تحولات اوکراین، سوریه، فلسطین و یمن را بررسی کرد.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت امور خارجه ایران که بامداد امروز (چهارشنبه 13 ژوئیه) منتشر شده، «حسین امیرعبداللهیان» ظهر روز سه شنبه با کاردینال پیترو پارولین، نخست وزیر واتیکان و همچنین اسقف اعظم پاول گالاگر، وزیر امور خارجه این کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

طرفین در این گفت و گوها در مورد علایق و نگرانی‌های مشترک در قبال تحولات بین المللی و منطقه‌ای تبادل نظر کردند.

مقامات دو کشور ضمن بررسی روابط دوجانبه، در مورد تدارک ساز و کار ارتقاء همکاری های مشترک توافق و اهمیت گفت‌وگوهای بین ادیان که پیرو سفر آیت الله اعرافی به واتیکان مورد بررسی قرار گرفت را مورد تاکید قرار دادند.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان همچنین ضمن تبادل نظر در مورد راه‌های استحکام بخشیدن به صلح و ثبات جهانی و منطقه ای، بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران ها تاکید کردند.

امیرعبداللهیان در دیدار برگزار شده با مقامات واتیکان، آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای را تشریح و تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران برای توافق خوب و پایدار جدی است.

وی افزود ما در طول مذاکرات ابتکارات و انعطاف‌های مهمی را ارائه کرده ایم ولی لازم است طرف آمریکایی نیز با واقع بینی، شرایط را برای نهایی شدن توافق مهیا کند.

مقامات ایران و واتیکان در ادامه در مورد مسائل منطقه ای به تبادل نظر پرداختند و بر ضرورت استقرار صلح و امنیت پایدار، بویژه در منطقه غرب آسیا تاکید کردند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای مسئولیت جهانی در مقایله با تروریسم، با مجاهدت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی، نقش مهمی را در حفاظت از مسیحیان ایزدی عراق و نیز مسیحیان سوریه در برابر تروریست های جنایتکار داعش ایفا کرده، امری که مورد قدردانی واتیکان است.

وی همچنین تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران همان قدر که با جنگ در اوکراین مخالف است و از راه حل سیاسی برای پایان بخشیدن به آن حمایت می کند، با جنگ در دیگر مناطق جهان نیز مخالف است.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد کشورش به ویژه نگران هر گونه بحرانی شدن شرایط در شمال سوریه است و تلاش های مهمی را برای جلوگیری از بروز یک بحران جدید صورت داده است.

در این دیدار دیدگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در خصوص استفاده سیاسی از ابزار تحریم های فرامرزی غیر قانونی، مورد تاکید قرار گرفت.

امیرعبداللهیان رویکرد جمهوری اسلامی ایران را برای حل سیاسی بحران های یمن، اوکراین و افغانستان تبیین کرد.
وزیر امور خارجه ایران طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی برای برگزاری رفراندوم در میان فلسطنیان اصیل شامل مسلمان، مسیحی و یهودی را برای واتیکان تشریح کرد.

وضعیت در لبنان نیز مورد ارزیابی امیرعبداللهیان و نخست وزیر واتیکان قرار گرفت.

وی از وزیر امور خارجه واتیکان برای سفر به تهران دعوت کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا