بررسی تحولات عراق و مذاکرات هسته‌ای ایران در گفت‌وگوی وزرای خارجه عراق و فرانسه

وزرای خارجه عراق و فرانسه در تماسی تلفنی روابط دوجانبه و تحولات سیاسی جاری در عراق و نیز مذاکرات ایران با عربستان و مذاکرات هسته‌ای را بررسی کردند.

میدل ایست نیوز: وزرای خارجه عراق و فرانسه در تماسی تلفنی روابط دوجانبه و تحولات سیاسی جاری در عراق و نیز مذاکرات ایران با عربستان و مذاکرات هسته‌ای را بررسی کردند.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت خارجه عراق که بامداد امروز (چهارشنبه 3 اوت) منتشر شده، فؤاد حسین با دریافت تماس تلفنی از جانب همتای فرانسوی خود کاترین کولونا ضمن تبریک آغاز به کار وی در این مقام برای وی آرزوی موفقیت کرد.

وزیر خارجه عراق همچنین توضیحاتی درباره اوضاع داخلی عراق و تظاهرات جاری در کشور داد و آن را از عوارض دموکراسی نوپا در عراق و بخشی از فرایند سیاسی عراق دانست.

طرفین همچنین تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد اهتمام مشترک را بررسی و بر اهمیت تلاش برای کاهش تنش‌ها و تحقق آرامش در منطقه و خودداری از تنش تأکید کردند.

روابط عربستان و ایران و بهبود آن در برخی عرصه‌ها نیز از دیگر مسائل مورد بحث در این گفت‌وگوی تلفنی بود و طرفین بر ادامه این مذاکرات در بغداد و پیشبرد راه حل‌هایی که موجب امنیت و ثبات و همکاری بیشتر برای تحقق صلح و توسعه می‌شود تأکید کردند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای غربی و پیامدهای مثبت آن بر امنیت و ثبات منطقه نیز از دیگر موضوع مورد بحث بود.

وزیر خارجه فرانسه همچنین شهادت شماری از شهروندان عراقی در حمله به شهر زاخو را تسلیت گفت و بر پایبندی فرانسه به حمایت از حاکمیت ارضی عراق تأکید کرد.

فؤاد حسین در این تماس تلفنی از همتای فرانسوی خود برای سفر به بغداد دعوت کرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه نیز با انتشار توئیتی گفت: نگرانی فرانسه ناشی از تحولات اخیر در عراق را به فؤاد حسین، همتای عراقی خود ابراز داشتم و همه طرف ها را به آرامش دعوت کردم.

وی افزود: پایبندی عراق به ایجاد گفت وگو را تحسین و بر حمایت فرانسه در این خصوص تاکید کردم.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا