چرخش مقتدی صدر نسبت به الحشدالشعبی: نیروهای حشد به اعتقادات جریان صدر نزدیکتر و سرباز عراقند

رهبر جریان صدر گفت که کاملا از شجاعت و اخلاص نیروهای الحشدالشعبی اطلاع دارد و آنها سرباز عراق و رزمندگان تحت لوای آل صدر در برابر اشغالگری بودند و همچنان هستند.

میدل ایست نیوز: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر گفت که نیروهای الحشد الشعبی عراق به هیچ یک از جریان صدر و چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه وابسته نیستند اما به آرا و اعتقادات خاندان صدر نزدیک تر هستند.

وی با اشاره به اینکه برخی به دنبال وحدت صف شیعه هستند و این امر در واقع اهمیت بسیاری دارد و بر کسی پوشیده نیست، گفت که اما وحدت صف باید براساس ضوابط کلی مطابق با قوانین آسمانی و احکام شرعی و سیستم های اجتماعی متعارف باشد که در غیر این صورت چگونه می توان اختلاف ائمه اطهار با پسران عموی خود (بنو العباس) را تفسیر کرد تا جایی که آنها ائمه اطهار را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به شهادت رساندند.

صدر افزود که وحدت صف در حال حاضر، اهمیت بالایی دارد اگر براساس حب به میهن و اصلاح حقیقی و ترک وابستگی و فساد و فاسدان و محاکمه آنها، خدمت به فقرا و نیازمندان، کنار گذاشتن یکه تازی با مال از سوی افراد دارای وجاهت و مسئولیت به گونه ای برخلاف تصویری روشن از مذهب باشد و نه براساس خشونت، یکه تازی، سلطه گری و ظلم.

وی تاکید کرد که عراق پایتخت نخست تشیع به معنای رجوع دیگران به عراق است و نباید عراق وابسته به دیگران باشد.

رهبر جریان صدر با بیان اینکه گروهی به دنبال وحدت بدون هدایت و نه براساس قرآن هستند و عده ای وحدت را براساس معیارها و اصول عقلانی، دینی، اجتماعی، ملی و اخلاقی می خواهند، گفت که غالبا جریان صدر جزء گروه دوم است و از آن دست نمی کشد به خصوص با توجه به اینکه مرجعیت و ملت و هر عاقلی آن را تایید می کند.

وی گفت مهم است که به صراحت به این موضوع اشاره شود که اگر دو گروه جریان صدر و چارچوب هماهنگی وجود داشته باشد، نیروهای الحشد الشعبی به هیچ کدام وابسته نیستند.

صدر گفت که یقین دارد نیروهای الحشد الشعبی با سخنان او درباره وحدت براساس چارچوب های دینی، بشر و عقیدتی موافق هستند و به آرا و اعتقادات جریان صدر نزدیک تر هستند بلکه اکثر آنها از شهیدین صدرین تقلید می کنند.

صدر ضمن درود فرستادن به نیروهای الحشد الشعبی ابراز امیدواری کرد که در جهاد ثبات داشته باشد و خداوند آنها و صدر را تحت پرچم حق و زیر پرچم امام زمان جمع کند و گفت که آنها همانطور که برای میهن فداکاری کردند، آمادگی کامل برای دفاع از اصلاحات و حق مطلق دارند.

صدر گفت که کاملا از شجاعت و اخلاص آنها اطلاع دارد و آنها سرباز عراق و رزمندگان تحت لوای آل صدر در برابر اشغالگری بودند و همچنان هستند.

وی نیروهای الحشد الشعبی را از عراق دانست که به سوی عراق نیز باز می گردند و وابستگی به غیر از نجات دهنده و مصلح از آل رسول الله را نمی پذیرند.

صدر در پایان از خداوند خواست آنها را متحد کرده و به فراق بین آنها پایان دهد چرا که یقین دارد آنها طالبان مال یا دنیا نیستند بلکه طالب حق هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا