«تیسیر الجعبری» که امروز در غزه ترور شد که بود؟

اسرائیل امروز (جمعه 5 اوت) در حمله هوایی به نوار غزه «تیسیر الجعبری» از برجسته‌ترین فرماندهان گردان‌های قدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، را ترور کرد.

میدل ایست نیوز: اسرائیل امروز (جمعه 5 اوت) در حمله هوایی به نوار غزه «تیسیر الجعبری» از برجسته‌ترین فرماندهان گردان‌های قدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، را ترور کرد.

به گزارش «العربی الجدید» «تیسیر الجعبری» فرمانده منطقه شمالی گردان‌های قدس و از سال 2019، پس از ترور فرمانده سابق منطقه شمالی در حمله‌ای مشابه، عضو شورای عالی نظامی شاخه نظامی جهاد اسلامی بود.

برخی منابع فلسطینی وی را در تشکیلات نظامی جهاد اسلامی بعد از «اکرم العجوری»، رئیس شاخه نظامی که در دمشق به سر می‌برد، نفر دوم می‌دانند.

در درگیری در ماه مه 2021 میان نیروهای جهاد اسلامی و اسرائیل، نیروهای یگان شمالی سرایا القدس توانست یک مقر نظامی نیروهای اسرائیلی در شمال نوار غزه را هدف قرار دهد.

یگان شمالی گردان‌های قدس از مهم‌ترین یگان‌های نظامی به لحاظ اثرگذاری در تشکیلات نظامی جهاد اسلامی است.

الجعبری پیش از این در سال‌های 2012 و 2014 نیز از تلاش اسرائیل برای ترور جان سالم به در برده بود.

سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه‌ اعلام ترور تیسیر الجعبری تأکید کرد که وی در حال برنامه‌ریزی برای عملیات شلیک راکت‌های ضد زرهی در نزدیکی مرزهای شمالی نوار غزه در پاسخ به ترور بسام السعدی در اردوگاه جنین بود.

البته اسرائیل در یک دهه گذشته بارها برای توجیه عملیات ترور و حمله خود به نوار غزه نام برخی فرماندهان نظامی گروه‌های مقاومت را مطرح می‌کند.

در واکنش به ترور الجعبری، «زیاد النخاله»، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی تأکید کرد که امروز آزمونی جدی برای نیروهای مقاومت برای رویارویی با اقدامات خصمانه اسرائیل است و افزود: «ما عازم جنگ می‌شویم و از خداوند برای مجاهدان توفیق طلب می‌کنیم و ضربه‌ای دردناک به اسرائیل خواهیم زد».

او خواستار یکپارچگی نیروهای مقاومت شد و تأکید کرد که جهاد اسلامی هیچ خط قرمزی ندارد و هیچ وساطتی را نمی‌پذیرد و از پای نمی‌نشیند.

وی افزود که ملت فلسطین باید توانایی خود در رویارویی با اسرائیل را ثابت کند و تأکید کرد که کسی که دشمنی را آغاز کرده باید مسئولیت کامل اقدام خود را بپذیرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا