توصیه رئیس شاباک به توقف حمله به غزه: به هدفمان در جداکردن حماس از جهاد اسلامی رسیدیم

رئیس دستگاه امنیت عمومی اسرائیل (شاباک) به دولت توصیه کرد که عملیات نظامی در غزه را «پیش از ارتکاب خطایی که گسترش دایره عملیات را لازم سازد» متوقف کند.

میدل ایست نیوز: رئیس دستگاه امنیت عمومی اسرائیل (شاباک) به دولت توصیه کرد که عملیات نظامی در غزه را «پیش از ارتکاب خطایی که گسترش دایره عملیات را لازم سازد» متوقف کند.

به گزارش «آناتولی»، «رونین بار»، رئیس دستگاه امنیت عمومی اسرائیل (شاباک) در جلسه کابینه امنیتی اسرائیل که به ریاست «یائیر لاپید» برگزار شد توصیه کردن پیش از آنکه با بروز یک اشتباه، گسترش دایره عملیات لازم شود، عملیات در غزه متوقف شود.

او تأکید کرد که این عملیات «اهدافی بیش از آنکه تعیین کرده بودیم» را تحقق بخشیده و یک هدف راهبردی را هم عملی ساخته» که به ادعای وی «جدا کردن جنبش مقاومت اسلامی حماس از جهاد اسلامی است».

منابع اسرائیلی افزوده اند که این توصیه مورد تأیید اکثریت حاضران در جلسه قرار گرفته است.

با این همه، این منابع گفته اند که علیرغم وجود این جمع بندی که باید عملیات متوقف شود، شرایط هنوز برای تحقق آتش بس فراهم نیست.

از سوی دیگر، «نیستان هوروویتس»، وزیر بهداشت اسرائیل، نیز بر ضرورت توقف عملیات در نوار غزه تأکید کرد.

وی با انتقاد از عملیات اسرائیل در نوار غزه گفت: «با دست خودمان اوضاع را به حالت قبل برگرداندیم».

پیش از این نشریه «یدیعوت اخرونوت» نیز خبر داد که جمع بندی نهایی در جلسه کابینه امنیتی اسرائیل این بوده که  اکثر اهداف عملیات در غزه تحقق یافته و باید آن را هرچه سریع تر متوقف کرد.

این منابع گفته اند که آرزوی اسرائیلی ها بازگشت به وضعیت عادی ظرف چند ساعت است اما تحولات میدانی نشان می دهد که درگیری تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی مصری خبر داد که هیئتی از دستگاه اطلاعات مصر برای وساطت جهت آتش بس روز شنبه به اسرائیل سفر کرده است.

بر اساس این گزارش، این هیئت به ریاست سرتیپ «احمد عبدالخالق» به اسرائیل سفر کرده و قرار است بعد از آن به نوار غزه برود.

این منابع افزوده اند که این هیئت امیدوار است که موافقت لازم برای تحقق آتش بس یک روزه جهت انجام مذاکرات را دریافت کند.

همزمان یک عضو جنبش جهاد اسلامی تأکید کرد که از عصر شنبه تلاش های گسترده ای برای آتش بس و بازگشت آرامش آغاز شده و جهاد اسلامی با واسطه ها تماس داشته است اما هنوز توافقی به دست نیامده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا