حمله اسرائیل به غزه و مذاکرات هسته‌ای؛ از محورهای گفت وگوی وزرای خارجه ایران و ترکیه

حسین امیر عبداللهیان و مولود چاوش اوغلو، طی مکالمه ای تلفنی پیرامون مسائل مختلفی از جمله حمله اسرائیل به غزه، سیل اخیر در ایران و مذاکرات هسته ای گفت وگو کردند.

میدل ایست نیوز: مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران درباره روابط دوجانبه و آخرین تحولات خاورمیانه گفت وگو کردند.

به گزارش آناتولی، در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است که وزرای خارجه دو کشور درباره روابط دوجانبه، فاجعه سیل اخیر در ایران، آخرین تحولات خاورمیانه و مذاکرات هسته ای ایران رایزنی کردند.

وزارت خارجه ایران نیز در بیانیه ای اعلام کرد که امیر عبداللهیان در گفتگوی تلفنی با همتای ترکیه ای خود ضمن تسلیت ایام محرم و عاشورای حسینی، حمله وحشیانه اسرائیل به غزه، ترور فرماندهان مقاومت و به شهادت رساندن جمعی از مردم بی دفاع فلسطین بخصوص کشتار کودکان بیگناه را به شدت محکوم کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی از ابراز همبستگی دولت ترکیه با سیل زدگان سیل اخیر ایران و ارسال محموله کمکهای بشردوستانه تشکر کرد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در این مکالمه تلفنی، ضمن گرامیداشت عاشورای حسینی، بر غیر قابل توجیه و غیر انسانی بودن کشتار غیر نظامیان و بویژه کودکان توسط اسرائیل تاکید کرد.

در ادامه طرفین با ارزیابی مثبت از سفر اخیر رئیس جمهور ترکیه و هیات عالیرتبه همراه به تهران، در خصوص نحوه‌ پیگیری توافقات و دستاوردهای هفتمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ایران از دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران مبنی بر پیگیری مجدانه توافقات سفر اردوغان به تهران خبر داد و افزایش ارتباطات وزارت خانه ها و نهادهای دو کشور برای تحقق برنامه های پیش بینی شده در راستای منافع دو‌ ملت را ضروری دانست.

امیر عبداللهیان همچنین آغاز بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در قونیه را تبریک‌ گفت و برای دولت ترکیه در برگزاری موفقیت آمیز این مسابقات ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز با ابراز خرسندی از میزبانی ورزشکاران ایرانی اظهار اطمینان کرد اینگونه مسابقات نقش سازنده ای در تقویت پیوندهای میان جوامع مسلمان ایفا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران در وین گفت: ما پیام خود را از طریق اروپایی ها به امریکا منتقل کرده ایم. امیدواریم طرف امریکایی با نگاه واقع بینانه و عملگرایانه و پذیرش خواسته های برحق و قانونی جمهوری اسلامی ایران، زمینه برای توافق پیرامون متن نهایی را فراهم آورد.

چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز ابراز امیدواری کرد مذاکرات جاری در راستای تامین حقوق ملت ایران و منافع مشترک همه طرف ها به زودی به نتیجه برسد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولیوزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا