«العربی الجدید»: در دور اخیر مذاکرات هسته ای وین چه گذشت؟

پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل یک منبع مطلع ایرانی جزئیاتی از آنچه را در دور اخیر مذاکرات هسته ای وین گذشت فاش کرد.

میدل ایست نیوز: پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل یک منبع مطلع ایرانی جزئیاتی از آنچه را در دور اخیر مذاکرات هسته ای وین گذشت فاش کرد.

یک مقام ایرانی که نخواسته نامش فاش شود در بیان جزئیات آنچه در دور اخیر مذاکرات هسته ای در وین گذشت، به پایگاه خبری «العربی الجدید» گفت که «انریکه مورا»، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات، پس از 5 روز مذاکرات فشرده با طرف های ایرانی و امریکایی و اطلاع از ملاحظات ایران درباره طرح پیشنهادی اروپا، در نهایت «متنی نهایی» شامل راه حل مسائل مورد بحث ارائه کرد که شامل «تعدیلات جزئی» درباره متن پیشنهادی جوزپ بورل بود.

به گفته این مقام ایرانی، موعدی برای پایان مذاکرات تعیین نشده بود و همه انتظار داشتند که مذاکرات چند روز دیگر ادامه پیدا کنند، اما عصر روز دوشنبه (8 اوت) مورا پس از دیدار با «رابرت مالی»، رئیس هیئت مذاکره کننده امریکا، با «علی باقری»، رئیس هیئت مذاکره کننده ایران، دیدار و متن نهایی را در 25 صفحه ارائه کرد.

این منبع تأکید کرده که مورا از مذاکره کنندگان ایرانی و امریکایی خواست که نظر خود را به صورت «بله یا خیر» بیان کنند و طرف امریکایی در جا موافقت خود را اعلام کرد، اما «آقای باقری از این روش ابراز تعجب کرد و گفت که راه حل های پیشنهادی مورا مطالبات ایران را در نظر نگرفته است».

العربی الجدید: پاسخ ایران به پیشنهاد تازه اروپا درباره مذاکرات هسته‌ای چیست؟

این منبع گفت که باقری در آخرین جلسه خود با مورا بر ملاحظات خود درباره پیشنهاد اروپا و ضرورت در نظر گرفتن آنها پافشاری کرد و گفت که به هیچ وجه نمی تواند این متن پیشنهادی را «متن نهایی» بداند و همچنین تأکید کرد که اختیارات لازم برای اعلام نظر «نهایی» درباره آن را ندارد و لازم است که برای تصمیم گیری به تهران برگردد و وعده داد که «به زودی» پس از بررسی موضوع در تهران اعلام نظر کند.

به گفته این مقام، مورا نیز تأکید کرد که «دیگر نکته ای برای مذاکره نمانده و به اندازه کافی درباره همه موضوعات گفت وگو شده و دیگر وقت تصمیم گیری رسیده است».

این منبع ایرانی افزوده که طرف های امریکایی و اروپایی مطالبه ایران درباره بسته شدن پرونده تحقیقات درباره سه تأسیسات هسته ای ایران پیش از امضای توافق نهایی را نپذیرفته و آن را «خلاف استقلال آژانس بین المللی انرژی اتمی» دانسته اند.

بر اساس این گزارش، کشورهای غربی تأکید می کنند که این موضوع بعد از امضای توافق هسته ای در سال 2015 مطرح شده و پرونده ای جدا از مذاکرات هسته ای است.

این منبع تأکید کرده که تا زمانی که مسائل بلا تکلیف حل نشود و متن توافق آماده تدوین نهایی شود، بعید است که دور تازه ای از مذاکرات در وین برگزار شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا