منابع امریکایی: تماس مستقیم دولت بایدن با حکومت سوریه

یک مقام آگاه و یک مقام بلندپایه در دولت امریکا خبر داد که واشنگتن در تلاش برای آزاد کردن یک شهروند خود، با دولت سوریه تماس مستقیم گرفته است.

میدل ایست نیوز: یک مقام آگاه و یک مقام بلندپایه در دولت امریکا خبر داد که واشنگتن در تلاش برای آزاد کردن یک شهروند خود، با دولت سوریه تماس مستقیم گرفته است.

این دو منبع امریکایی به شبکه CNN گفتند که دولت «جو بایدن» در تلاش برای آزادی «اوستن تایس»، شهروند امریکایی مع در سوریه ناپدید شده، با دولت سوریه تماس مستقیم داشته است.

این منابع تأکید کرده‌اند که این تماس در دمشق انجام نشده و تاکنون نتیجه‌ای هم نداشته است.

این هفته مصادف با دهمین سال بازداشت تایس در حین پوشش تحولات سوریه در نزدیکی دمشق است.

امریکا تأکید می‌کند که تایس در زمان بازداشت از فعالیت نظامی کناره‌گیری کرده بوده و خبرنگار بوده است، ضمن اینکه ابراز اطمینان می‌کند که وی در بازداشت نیروهای حکومتی سوریه است.

«مقام مطلع» به CNN گفت که امریکا به سوریه پیشنهاد برگزاری نشست مقامات بلندپایه با حضور مقامات حکومت سوریه را داده که از جانب سوریه با قاطعیت رد شده و سوریه حاضر به هرگونه مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم نشده است و هیچ توضیحی هم درباره این تصمیم خود نداده و شرطی برای چنین مذاکراتی تعیین نکرده است.

مقام بلندپایه وزارت خارجه امریکا نیز تأکید کرده که سوریه همچنان حاضر نیست اعلام کند که تایس را در بازداشت دارد.

امریکا در ماه مه گذشته نیز از «عباس ابراهیم»، رئیس دستگاه امنیت لبنان، خواسته بود که در این باره اقدام کند.

در آن زمان سرلشکر «عباس ابراهیم»، مدیر کل سازمان امنیت لبنان، گفت که مقامات امریکایی از وی خواسته اند که مذاکرات و تلاش ها برای آزادی «اوستن تایس»، روزنامه نگار امریکایی، و دیگر شهروندان امریکایی ناپدیدشده در سوریه را از سر بگیرد.

او گفت که در سفر اخیرش به امریکا با مادر تایس دیدار کرده و افزود که دولت سوریه تاکنون توضیح روشنی درباره سرنوشت این شهروند امریکایی نداده است.

ابراهیم افزود که در مذاکرات سابق با دمشق، مقامات سوریه مطالبی از نوع خروج نیروهای امریکایی و از سرگیری روابط دیپلماتیک با امریکا و برداشته شدن برخی تحریم ها علیه سوریه را مطرح کردند.

در ماه مه گذشته، «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا، در دیدار با خانواده این روزنامه نگار امریکایی گفت که دولتش برای بازگشت او تلاش می کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
CNN

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا