بازگشت سفرا به تهران و رویکرد جدید شورای همکاری در قبال ایران

کارشناسان سیاسی بر این باورند که بازگشت سفیر کویت به تهران و آماده شدن امارات برای اعزام سفیر به ایران، در راستای رویکرد جدید کشورهای شورای همکاری در قبال ایران است.

میدل ایست نیوز: «رویکرد جدید کشورهای شورای همکاری در قبال ایران»؛ برآورد و ارزیابی کارشناسان سیاسی پس از تسلیم استوارنامه بدر عبدالله المنیخ، سفیر جدید کویت در ایران به حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران این گونه است.

نخستین سفیر کویت پس از آنکه این کشور سطح روابط دیپلماتیک خود در ایران را در سال 2016 و پس از حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، کاهش داد، این هفته، استوارنامه خود را به امیر عبداللهیان تسلیم کرد.

عمرو الشوبکی، پژوهشگر مرکز پژوهش های سیاسی و استراتژیک الاهرام، معتقد است که این گام با پیشرفت به وجود آمده در مذاکرات هسته ای ایران مرتبط است.

وی اشاره کرد که کشورهای عضو شورای همکاری از نزدیکی به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران مطلع شدند و به این نتیجه رسیدند که به گفتمان بیشتر با ایران و ایجاد کانال های ارتباط دیپلماتیک نیاز است.

این پژوهشگر افزود که اخبار منتشر شده درباره نزدیکی به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران، شاید بر این تصمیم از سوی کویت تاثیر گذاشته باشد با وجود اینکه مساله هسته ای تنها عامل بهبود روابط کویت با ایران نیست.

در همین رابطه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات هسته ای ایران و اینکه آیا قرار است توافقی صورت بگیرد، گفت: ما در روندی قرار داریم که گفت‌وگوهای تیم مذاکره کننده برای رفع تحریم‌های ایران است. ما در ادامه گفت‌وگوهایی که هم سابقا در وین و بعد در دوحه انجام شده بود نشست دیگری را در وین داشتیم که در استمرار گفت‌وگوهای گذشته و به ویژه گفت‌وگوهای دوحه بود. مطلع هستید که تیم مذاکره کننده برای رسیدن به توافقی پایدار و خوب شرکت کردند تا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران لغو شود. گفت و گوهای سنگین و قابل پیشرفتی داشتیم و پیشرفت‌های نسبی داشتیم و حرکت رو به جلو بوده است.

الشوبکی اظهار داشت که رویکردی در میان کشورهای عضو شورای همکاری درخصوص بازنگری جامع در روابط با کشورهای همجوار وجود دارد، همانند آنچه با ترکیه رخ داد.

وی در ادامه تصریح کرد که کشورهای عضو شورای همکاری به این نتیجه رسیده اند که درگیری برای هیچ کس سود نخواهد داشت و نه حوثی ها، نه ائتلاف عربی، نه حزب الله و نه احزاب ضد ایران در عراق و نه جریان صدر و نه اهل سنت هیچ کدام در درگیری ها پیروز نخواهند شد.

الشوبکی با بیان اینکه در درگیری ها پیروز و شکست خورده وجود ندارد، گفت که نیاز به گفت وگو با یکدیگر تا زمانی که طرف مقابل همسایه است، ضروری است.

وی بیان کرد که اعتقادی مبنی بر لزوم ازسرگیری روابط با ایران نزد کشورهایی همانند امارات که کانال های ارتباطی دارد و آماده اعزام سفیر است و همچنین کویت که این اقدام را انجام داد و عمان که روابط خوبی با ایران دارد، وجود دارد.

این پژوهشگر در مرکز الاهرام در این خصوص به گفت وگوی میان ایران و عربستان اشاره کرد و آن را نشان دهنده تمایل این کشورها برای تفاهم با ایران دانست.

الشوبکی توضیح داد که اختلافاتی میان ریاض و تهران باقی خواهد ماند اما این اختلافات از طریق کانال های دیپلماتیک حل خواهد شد نه اینکه روابط قطع شود، و اینکه به معنای ائتلاف با ایران باشد اما منازعه با ادوات مختلف برخلاف سال های گذشته مدیریت خواهد شد.

وی بیان کرد که این رویکرد در تغییر شکل گفت وگو میان ایران و عربستان از طریق تبدیل گفت وگوی غیرعلنی به علنی و شاید بازگشت سفرای دو کشور بازتاب خواهد داشت.

ایران و عربستان بیش از یک سال است که با میانجیگری عراق که در تلاش برای بهبود روابط بین دو کشور است، مذاکره می کنند.

فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق اخیرا اعلام کرد که نشست آتی بین ایران و عربستان در بغداد و در سطح وزرای امور خارجه برگزار خواهد شد.

وی گفت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از ما خواسته میزبان دیدار وزیر امور خارجه عربستان با همتای ایرانی خود در بغداد باشیم.

وزیر امور خارجه ایران نیز تصریح کرد که ایران از موافقت عربستان برای انتقال گفت وگو از سطح امنیتی به سیاسی مطلع شده است.

گفت وگوهای بین دو کشور در آوریل 2021 با میانجیگری عراق که روابط خوبی با دو کشور دارد، آغاز شد.

سعید ایروانی (نفر اول از راست) ریاست هیئت ایرانی مذاکره کننده با عربستان در بغداد را بر عهده داشت.

ایران و عربستان دو قدرت منطقه ای هستند که در بسیاری از پرونده های منطقه ای از جمله درگیری در یمن اختلاف دارند.

الشوبکی معتقد است امارات و کویت، با سرعت بیشتری نسبت به عربستان، به سوی ایران حرکت کرده اند و این ممکن است انگیزه ای برای عربستان باشد که جا پای این دو کشور بگذارد و اشاره ای است مبنی بر اینکه کشورهای همپیمان عربستان وجود دارد که با ایران روابط دارند و این کشورها بخش اساسی شورای همکاری هستند.

کویت در ژانویه 2016 سطح روابط دیپلماتیک خود با تهران را در پی تصمیم عربستان برای قطع رابطه با ایران کاهش داد.

عربستان در پی حمله به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد به دلیل اعدام نمر النمر، روحانی شیعه عربستانی روابط خود را با ایران قطع کرد.

گفتنی است بازگشت سفیر کویت به تهران، چند هفته پس از آن انجام شد که امارات اعلام کرد بازگرداندن سفیر خود به ایران را بررسی می کند.

همچنین بخوانید

عزم جدی ایران و عربستان برای علنی کردن مذاکرات و رفع اختلافات

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا