حملات اسرائیل به رادارهای سوریه؛ زمینه‌چینی برای عملیات بزرگ هوایی؟

منابع نظامی با ارائه جزئیات تازه‌ای از حمله اخیر اسرائیل به سوریه آن را زمینه‌چینی برای یک عملیات بزرگ هوایی دانستند.

میدل ایست نیوز: منابع نظامی با ارائه جزئیات تازه‌ای از حمله اخیر اسرائیل به سوریه آن را زمینه‌چینی برای یک عملیات بزرگ هوایی دانستند.

روزنامه «القدس العربی» به نقل از یک «مقام نظامی مطلع» تأکید کرد که جنگنده‌ای که یکشنبه شب (14 اوت) طرطوس را هدف قرار داد از فرودگاه الجلیل به پرواز درآمده و از آسمان لبنان گذشته‌ است.

این مقام که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرده نقطه‌ای که هدف قرار گرفته یک زاغه خالی با فاصله 600 متری از مقر گردان پدافند هوایی سوریه در نزدیکی روستای ابوعفصه در حومه طرطوس بوده است.

به گفته این مقام اسرائیل در این حمله از موشک IcBarker استفاده کرده و هدف از بمباران زاغه خالی «آزمایش قدرت این موشک در تخریب یک هدف دارای استحکام دفاعی و از کار انداختن نیروی پدافند هوایی ساحلی بوده است».

وی افزوده که وجود پدافند هوایی می‌تواند مانع جدی هر اقدام ارتش اسرائیل در لبنان یا منطقه دریایی در آینده شود.

این مقام نظامی تأکید کرده که هدف دوم حمله اسرائیل «گردان باتشورا» در حومه دمشق بوده که در آن سه افسر پدافند هوایی سوریه جان خود را از دست داده‌اند و افزود که منطقه هدف قرار گرفته در نزدیکی پل القطیفه بوده که در آن رادار هم نصب شده است.

به گفته این مقام، هدف از بمباران این نقطه تضعیف توان پدافند هوایی سوریه در زنجیره‌ای از حملات است و اسرائیل با این کار احتمالا در پی ایجاد حفره در پدافند هوایی سوریه و زمینه‌چینی برای انجام عملیات هوایی در عمق خاک سوریه است.

این منبع تأکید کرده که این مواضع ارتباطی با حزب الله لبنان یا نیروهای وابسته به ایران در سوریه ندارد: «در مقرهای پدافند هوایی سوریه نیروهای حزب الله حضور ندارند چون آنان چندان تخصصی در این باره ندارند، ضمن اینکه نیروهای حزب الله در مناطق نزدیک به مرز لبنان و مرز عراق تمرکز دارند».

روز گذشته خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابع نظامی خبر داد که جنگنده‌های اسرائیل به صورت هم‌زمان مناطقی در حومه دمشق و جنوب استان طرطوس (غرب سوریه) را بمباران کرده‌اند که در آن 3 سرباز سوریه‌ای جان باخته و 3 تن زخمی شدند.

تلویزیون سوریه نیز اعلام کرد که این جنگنده‌ها از آسمان لبنان عبور کرده و خاک سوریه را بمباران کرده‌اند.

یک مقام در آتش‌نشانی سوریه نیز تأکید کرد که آتش‌سوزی ناشی از این بمباران توسط نیروهای آتش‌نشانی مهار شده است.

از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه، تأکید کرد که حملات اسرائیل یک پایگاه پدافند هوایی و رادار هدف قرار داده و صدای انفجارهای شدیدی در منطقه به گوش رسیده است.

در سال‌های اخیر ارتش اسرائیل صدها حمله هوایی و موشکی به مواضع نظامی در خاک سوریه انجام داده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
القدس العربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا