خبر اولسیاسی

تحرکاتی برای بازگشت اعتراضات به عراق همزمان با سومین سالروز تظاهرات اکتبر

نیروهای مدنی و جریان های سیاسی نوپا که پس از تظاهرات اکتبر 2019 شکل گرفتند، در حال آماده شدن برای تظاهراتی جدید همزمان با سومین سالروز تظاهرات اکتبر هستند.

میدل ایست نیوز: نیروهای مدنی و جریان های سیاسی جدید به رهبری فعالان عراقی چند روزی است که در حال آماده شدن برای تظاهرات جدیدی در بغداد و چند شهر دیگر هستند.

به گزارش العربی الجدید، قرار است تظاهرات جدید در اوایل ماه اکتبر 2022 و همزمان با سومین سالروز تظاهرات اکتبر 2019 برگزار شود.

تظاهرات کنندگانی که هفته گذشته در بغداد در میدان النسور تجمع کردند، در بیانیه ای گفتند که مهلت شما تا پس از اربعین است و اعلام کردند که ساده ترین مطالبات را خواسته اند اما پاسخی دریافت نکرده اند.

تظاهرات کنندگان افزودند که بر شما انقلاب کردیم ما را کشتید، با حکومت شما مخالفت کردیم، بر طغیان و فساد شما افزوده شد، عراق از وضعیت بد به وضعیت بدتر در حال حرکت است و همه می دانند که شما قدرت را از هر طرف گرفته اید.

اکثریت نیروهای سیاسی جدید موافقت خود با این بیانیه را اعلام کردند از جمله ائتلاف نیروهای التغییر که توسط حزب کمونیست عراق تاسیس شده، جنبش امتداد نیز با بازگشت تظاهرات مخالفتی نکرده است.

بنابر اعلام سه منبع از میان نیروهای مدنی عراق که در گفت وگویی با العربی الجدید داشتند، نیروهای التغییر در بغداد و ناصریه پس از بیانیه مذکور، دیدارهای غیرعلنی داشتند که هدف از آن توافق بر سر جنبش مدنی جدیدی است.

منابع مذکور با اشاره به اینکه اتحاد نیروهای مدنی بیش از هر زمانی ضروری است به خصوص با تلاش ها برای کنترل شعارهای اصلاحات و مبارزه با فساد، فاش کردند که تحرکاتی برای ازسرگیری تظاهرات و مطالبه خواسته هایی که در اکتبر 2019 مطرح شده بود، در جریان است.

علاء الرکابی، رئیس جنبش امتداد گفت که جنبش های سیاسی جدید چه آنها که در انتخابات پیروز شده و کرسی به دست آوردند و چه آنها که مخالف حضور در انتخابات اخیر بودند، نتیجه تظاهرات اکتبر 2019 هستند و موضع آنها موضع تظاهرات کنندگان است.

وی همچنین گفت که بسیاری از تظاهرات کنندگان قصد دارند در سومین سالروز تظاهرات اکتبر مجددا تظاهرات کنند به ویژه با توجه به اینکه شرایط برای خروج آنها فراهم است و مقامات با عراقی ها همکاری نکردند و احزاب قصد ندارند خود و وضعیت عراق را اصلاح کنند بنابراین ما نیز بخشی از تظاهرات مردمی خواهیم بود که طی هفته های آتی شکل خواهد گرفت.

رائد فهمی، دبیر حزب کمونیست عراق نیز اشاره کرد که احتمال تظاهرات مجدد پس از اربعین وجود دارد و این نتیجه طبیعی فساد قدرت در کشور است.

فهمی اشاره کرد که نیروهای مردمی و نوپا در حال تاسیس جنبش مردمی و سیاسی با هدف دور کردن نمادهای فساد با روش های مسالمت آمیز از جمله انتخابات هستند که احتمال دارد نتایج مغایری با آنچه فاسدان می خواهند داشته باشد.

اما هاتف سهیل، عضو جنبش وعی، نسبت به هدف قرار دادن نمادهای جنبش مردمی که در تلاش برای ترتیب دادن تظاهرات پس از اربعین هستند ابراز نگرانی کرد.

وی در گفت وگویی با العربی الجدید گفت که جریان صدر و چارچوب هماهنگی و احزاب کرد و سنی در تیررس تظاهرات کنندگان در مناطق مرکزی و جنوبی عراق هستند همانطور که هماهنگی بالایی با جنبش های اعتراضی در اربیل و سلیمانیه وجود دارد که ممکن است این جنبش ها همزمان با آغاز تظاهرات بزرگ در بغداد، ناصریه و بصره، آغاز بکار کنند.

پیش از این مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق خواستار حضور نیروهای معترض در گفت وگوی ملی با حضور سران سیاسی عراق شد اما اکثریت آنها در این گفت وگو شرکت نکردند و آن را تلاشی برای آرام کردن خشم تظاهرات کنندگان دانستند.

اول اکتبر 2022 سومین سالروز تظاهراتی است که در سال 2019 در بغداد و شهرهای جنوبی و مرکزی عراق شکل گرفت.

منبع
العربی الجدید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا