حزب دموکرات: اجرای انتخابات بدون برگزاری جلسات مجلس و تشکیل دولت جدید ممکن نیست

سخنگوی فراکسیون حزب دموکرات کردستان در مجلس عراق تأکید کرد که برای تحقق خواسته صدر درباره تکرار انتخابات، لازم است که مجلس تشکیل جلسه دهد و دولت جدید تشکیل شود.

میدل ایست نیوز: سخنگوی فراکسیون حزب دموکرات کردستان در مجلس عراق تأکید کرد که برای تحقق خواسته صدر درباره تکرار انتخابات، لازم است که مجلس تشکیل جلسه دهد و دولت جدید تشکیل شود.

«فیان دخیل»، سخنگوی فراکسیون حزب دموکرات کردستان در مجلس نمایندگان عراق، در گفت‌وگو با شبکه «رووداو» پیش بینی کرد که جلسات مجلس نمایندگان بعد از مراسم اربعین تشکیل شود.

او گفت که حزب دموکرات با جریان صدر و ائتلاف السیاده به توافق رسیده بود تا دولت اکثریت را تشکیل دهد اما با استعفای نمایندگان جریان صدر «معضلی پیش آمد» و افزود که اوضاع کشور به جایی رسیده است که باید برای حل مسائل اقدام کرد و ادامه وضعیت کنونی ممکن نیست.

وی درباره مذاکرات حزب دموکرات با چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه گفت که گام‌های حزب دموکرات و ائتلاف السیاده برای گفت وگو با چارچوب هماهنگی هم‌راستا با دیدگاه های مقتدی صدر است.

دخیل تأکید کرد که برای آنکه انتخابات پیش از موعد مبنای حقوقی داشته باشد باید جلسات مجلس از سر گرفته شود و انحلال مجلس توسط خود مجلس صورت گیرد و همچنین دولتی مشروع با اختیارات کامل تشکیل شود، آن زمان است که می‌توان خواسته مقتدی صدر درباره اجرای انتخابات را عملی کرد.

وی گفت که روابط حزب دموکرات با مقتدی صدر همچنان به قوت خود باقی است و کردها نمی‌خواهند عامل دودستگی شیعیان باشند.

سخنگوی فراکسیون حزب دموکرات در مجلس عراق گفت: «هر دولتی که بدون جریان صدر یا بدون موافقت آن تشکیل شود موفق نخواهد بود» و افزود که در پرتو تکاپوهای سیاسی دو روز اخیر می‌توان از وجود یک توافق اصولی میان صدر و چارچوب هماهنگی سخن گفت.

او درباره توافق نیروهای سیاسی کرد بر سر نامزد ریاست جمهوری نیز گفت که به مراحل پایانی توافق در این باره رسیده‌ایم و به زودی این مسئله حل و فصل خواهد شد هرچند تأکید کرد که تا این لحظه همچنان «ریبر احمد» نامزد رسمی حزب دموکرات برای مقام ریاست جمهوری عراق است.

وی درباره پیشنهاد صدر برای استعفای نمایندگان حزب دموکرات و ائتلاف السیاده برای انحلال خودبه‌خود مجلس نیز گفت که حزب دموکرات یک حزب بزرگ است که نمی‌توان با پُست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به کاری وادارش کرد و افزود که حزب دموکرات درباره گام‌های بعدی خود تصمیم خواهد گرفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رووداو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا