حزب دموکرات: یک هیئت مشترک سیاسی به دیدن مقتدی صدر خواهد رفت

یک عضو حزب دموکرات ضمن اعلام نهایی شدن نامزد ریاست جمهوری عراق، از ادامه تلاش ها برای اعزام هیئتی سیاسی به نجف اشرف برای دیدار با مقتدی صدر خبر داد.

میدل ایست نیوز: یک عضو حزب دموکرات ضمن اعلام نهایی شدن نامزد ریاست جمهوری عراق، از ادامه تلاش ها برای اعزام هیئتی سیاسی به نجف اشرف برای دیدار با مقتدی صدر خبر داد.

«علی الفیلی»، عضو حزب دموکرات کردستان، در مصاحبه با شبکه «الفرات» تأکید کرد که مذاکرات میان حزب دموکرات و حزب اتحادیه میهنی برای معرفی نامزد نهایی ریاست جمهوری ادامه دارد.

او گفت که در آخرین دور از این مذاکرات تصمیم بر آن شد که در دیدار مسعود بارزانی و بافل طالبانی نامزد نهایی ریاست جمهوری معرفی شود اما این دیدار به درخواست حزب اتحادیه میهنی به تعویق افتاده است.

وی افزود که کردها درباره حضور در مجلس عراق با یک نامزد برای ریاست جمهوری اتفاق نظر دارند و توافقات در این باره تقریبا نهایی شده و حتی نام نامزد نهایی هم مشخص شده اما به علت شرایط سیاسی کشور فعلا اعلام رسمی نخواهد شد.

الفیلی تأکید کرد که بخشی از مسئله به تلاش‌ها برای ارسال هیئتی مشترک به دیدار مقتدی صدر مربوط می‌شود که هم‌اکنون تمرکز نیروهای سیاسی بر این مسئله است.

وی تأکید کرد که این هیئت پس از بازگشت نچیروان بارزانی از انگلستان برای دیدار مقتدی صدر به نجف اشرف خواهد رفت.

این عضو حزب دموکرات کردستان همچنین تأکید کرد که «محمد شیاع السودانی»، نامزد چارچوب هماهنگی برای نخست‌وزیری چهره‌ای شاخص است که کسی با شخص وی مشکلی ندارد و مسئله‌ای که هست میان چارچوب هماهنگی و جریان صدر است.

او گفت که این مشکل را با یک نامزد میانه می‌توان حل کرد به این ترتیب که نه السودانی به نخست‌وزیری برسد و نه مصطفی الکاظمی و در عوض یک چهره از چارچوب هماهنگی که در جریان صدر مقبولیت بیشتری داشته باشد به این مقام انتخاب شود.

پیش از این، «فیان دخیل»، سخنگوی فراکسیون حزب دموکرات کردستان در مجلس نمایندگان عراق، نیز پیش بینی کرده بود که جلسات مجلس نمایندگان بعد از مراسم اربعین تشکیل شود.

او گفت که حزب دموکرات با جریان صدر و ائتلاف السیاده به توافق رسیده بود تا دولت اکثریت را تشکیل دهد اما با استعفای نمایندگان جریان صدر «معضلی پیش آمد» و افزود که اوضاع کشور به جایی رسیده است که باید برای حل مسائل اقدام کرد و ادامه وضعیت کنونی ممکن نیست.

وی درباره مذاکرات حزب دموکرات با چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه گفت که گام‌های حزب دموکرات و ائتلاف السیاده برای گفت وگو با چارچوب هماهنگی هم‌راستا با دیدگاه های مقتدی صدر است.

دخیل تأکید کرد که برای آنکه انتخابات پیش از موعد مبنای حقوقی داشته باشد باید جلسات مجلس از سر گرفته شود و انحلال مجلس توسط خود مجلس صورت گیرد و همچنین دولتی مشروع با اختیارات کامل تشکیل شود، آن زمان است که می‌توان خواسته مقتدی صدر درباره اجرای انتخابات را عملی کرد.

او درباره توافق نیروهای سیاسی کرد بر سر نامزد ریاست جمهوری نیز گفت که به مراحل پایانی توافق در این باره رسیده‌ایم و به زودی این مسئله حل و فصل خواهد شد هرچند تأکید کرد که تا این لحظه همچنان «ریبر احمد» نامزد رسمی حزب دموکرات برای مقام ریاست جمهوری عراق است.

وی درباره پیشنهاد صدر برای استعفای نمایندگان حزب دموکرات و ائتلاف السیاده برای انحلال خودبه‌خود مجلس نیز گفت که حزب دموکرات یک حزب بزرگ است که نمی‌توان با پُست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به کاری وادارش کرد و افزود که حزب دموکرات درباره گام‌های بعدی خود تصمیم خواهد گرفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا