بررسی روابط تهران و ریاض و دوره تازه کنفرانس بغداد در دیدار وزرای خارجه عراق و فرانسه

وزرای خارجه عراق و فرانسه روابط دوجانبه، تحولات عراق، مذاکرات تهران و ریاض و برگزاری دور تازه کنفرانس همکاری بغداد را بررسی کردند.

میدل ایست نیوز: وزرای خارجه عراق و فرانسه روابط دوجانبه، تحولات عراق، مذاکرات تهران و ریاض و برگزاری دور تازه کنفرانس همکاری بغداد را بررسی کردند.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت خارجه عراق «فؤاد حسین» در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با «کاترین کولونا»، وزیر خارجه فرانسه دیدار و از مواضع پاریس در حمایت از عراق در بخش‌های گوناگون قدردانی کرد.

در دیدار وزرای خارجه عراق و فرانسه تحولات داخلی عراق و تحرکات نیروهای سیاسی برای رسیدن به راه‌حل‌های مشترک به منظور ازسرگیری جلسات مجلس طی روزهای آینده و تشکیل دولت جدید بررسی شد.

طرفین همچنین تحولات منطقه‌ای را بررسی و بر ضرورت تلاش برای کاهش تنش‌ها و ایجاد آرامش در منطقه تأکید کردند.

مذاکرات تهران و عربستان و بهبود روابط دو کشور از دیگر موضوعات مورد بحث بود که طرفین بر ضرورت ادامه این مذاکرات و پیشبرد راه‌حل‌هایی که موجب امنیت و ثبات و همکاری و تحقق توسعه در منطقه می‌شود و بر نقش مهم عراق در تحقق صلح در منطقه تأکید کردند.

آنان همچنین جنگ روسیه و اوکراین و تأثیر آن بر امنیت غذایی جهان و ابتکار عمل عراق در مجموعه هماهنگی اتحادیه عرب نیز در این دیدار بررسی شد.

وزیر خارجه فرانسه ضمن تأکید بر اهتمام فرانسه به ثبات در عراق از حمایت کامل فرانسه از گفت‌وگوهای ملی که دولت عراق آن را آغاز کرد خبر داد و آن را بهترین راه حل برای تشکیل دولت جدید دانست.

وی همچنین افزود که امانوئل مکرون اهتمام جدی به برگزاری دور تازه کنفرانس همکاری بغداد که قرار است در اردن برگزار شود دارد.

پس از این دیدار، وزرای خارجه عراق، اردن و فرانسه در نشستی سه جانبه برگزاری دور تازه کنفرانس همکاری بغداد را که قرار است در پایتخت اردن برگزار شود بررسی کرد.

در این دیدار پیشنهاد شد که دبیرخانه این کنفرانس توسط عراق اداره شود.

کنفرانس همکاری بغداد سال گذشته به دعوت مصطفی الکاظمی با حضور کشورهای همسایه عراق و رؤسای جمهور مصر و فرانسه در بغداد برگزار شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا