خبر اولسیاسی

دیدار رئیسی و الکاظمی: قدردانی از نقش عراق در بهبود روابط کشورهای منطقه

نخست وزیر عراق در دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران در نیویورک روابط دوجانبه و نقش عراق در کاهش تنش های منطقه ای از جمله در مذاکرات تهران و ریاض را بررسی کرد.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر عراق در دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران در نیویورک روابط دوجانبه و نقش عراق در کاهش تنش های منطقه ای از جمله در مذاکرات تهران و ریاض را بررسی کرد.

بر اساس بیانیه دفتر نخست‌وزیر عراق، «مصطفی الکاظمی» امروز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور ایران دیدار و روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای را بررسی کرد.

در این دیدار بر نقش چشمگیر عراق در تحقق امنیت و ثبات منطقه از راه تلاش برای کاهش اختلافات میان کشورها با نزدیک‌کردن دیدگاه‌ها و گفت‌وگو تا رسیدن به راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز تأکید شد.

طرفین همچنین بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و امنیتی و فرهنگی و انرژی و هماهنگی در مبارزه با تغییرات اقلیمی و تسریع در اجرای توافق‌نامه امضاشده میان دو کشور در مبارزه با تغییرات آب‌و هوایی تأکید کردند.

رئیسی در این دیدار بر حمایت خود از تشکیل دولت باثبات در عراق تأکید و از طرح مصطفی الکاظمی درباره عبور از بحران‌های سیاسی در عراق قدردانی کرد.

در بیانیه دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز آمده  رئیسی در این دیدار با ابراز تقدیر صمیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و دولت ایران از دولت و ملت عراق بخاطر میزبانی خالصانه و برگزاری باشکوه مراسم اربعین امسال، گفت: امیدواریم هر چه سریع‌تر روند سیاسی در عراق با تفاهم و گفتگو به تشکیل دولتی مقتدر منجر شود.

رئیسی همچنین با اشاره به سخنان نخست‌وزیر عراق درباره لزوم تسریع در تکمیل پروژه مسیر ریلی بصره به شلمچه اظهار داشت: رفع گره کوچک این پروژه و تکمیل سریع‌تر آن نتایج و دستاوردهای عظیمی در گسترش تعاملات و همکاری‌های دوجانبه و نیز تسهیل تردد زائران به اماکن مقدسه دو کشور خواهد داشت.

رئیس جمهور ایران در ادامه ابراز امیدواری کرد که روند سیاسی انتخابات پارلمانی عراق هر چه سریع‌تر با گفتگو و تفاهم طرف‌های عراقی به نتیجه برسد و دولتی قوی و مقتدر تشکیل شود.

رئیسی در ادامه با قدردانی از حسن نیت و تلاش‌های دولت عراق و شخص نخست وزیر این کشور برای بهبود روابط کشورهای منطقه با یکدیگر و از جمله ایران و عربستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از اصلاح روابط با عربستان استقبال می‌کند، اما اصرار داریم که این روند بر اساس توافقات و تفاهمات انجام شده در گفتگوهای مسئولان دو کشور در عراق پیش برود.

رئیس جمهور ایران خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه‌ای خود همواره منافع امت اسلامی را در نظر داشته است.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با سپاسگزاری از ابراز رضایت مقامات و مردم ایران از مهمان‌نوازی مردم عراق از زوار اباعبدالله الحسین(ع) گفت: مردم عراق تنها به وظیفه خود در قبال زوار عزیز سید و سالار شهیدان عمل کرده‌اند.

نخست وزیر عراق با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت سیاسی کشورش، از حسن نیت و تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاریها با عراق نیز قدردانی کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا