بیانیه مشترک عربستان، امریکا و فرانسه درباره لبنان

عربستان، امریکا و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن خواستار اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی در لبنان و اجرای انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر شدند.

میدل ایست نیوز: عربستان، امریکا و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن خواستار اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی در لبنان و اجرای انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر شدند.

به گزارش «العربی الجدید»، عربستان و امریکا و فرانسه در پی دیدار وزرای خارجه سه‌ کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با محوریت لبنان، با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر اهمیت اجرای انتخابات در موعد مقرر در قانون اساسی لبنان و ضرورت انتخاب رئیسی که بتواند ملت لبنان را متحد کند و با همکاری طرف‌های اثرگذار منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای عبور از بحران کنونی بکوشد تأکید کردند.

وزرای خارجه سه کشور خواستار تشکیل دولتی توانمند در اجرای اصلاحات ساختاری اقتصادی در لبنان برای حل و فصل بحران اقتصادی و سیاسی به خصوص در چارچوب توافق با صندوق بین‌المللی پول شده‌اند.

آنان تأکید کرده‌اند که در حمایت از اجرای اصلاحات سیاسی که برای تحقق امنیت و ثبات و شکوفایی در لبنان اهمیت حیاتی دارد آماده همکاری با لبنان هستند.

در این بیانیه همچنین بر نقش مهم نیروهای مسلح لبنان و نیروهای امنیت داخلی این کشور در حفظ حاکمیت ارضی و ثبات لبنان تأکید شده است.

این سه کشور همچنین خواستار پایبندی لبنان به قطع‌نامه‌های شورای امنیت درباره خلع سلاح حزب‌الله و تمدید فعالیت نیروهای بین‌المللی در لبنان و اتحادیه عرب و توافق طائف و حفاظت از وحدت ملی و مسالمت شده‌اند.

این در حالی است که با گذشت یک ماه از فرصت تعیین شده در قانون اساسی لبنان، هنوز رئیس مجلس این کشور به جلسه انتخاب رئیس جمهور جدید دعوت مکرده است.

بر اساس قانون اساسی لبنان با پایان دوره رئیس جمهوری فعلی این کشور در 31 اکتبر، لبنان بدون منصب رئیس جمهوری می‌شود و همه اختیارات رئیس جمهور به هیئت دولت منتقل می‌شود.

این در حالی است که لبنان فاقد دولتی با اختیارات کامل است و این موضوع مجادلات حقوقی بسیاری در این کشور به پا کرده است.

همزمان منابع لبنانی خبر دادند که در بازگشت نجیب میقاتی از سفرش به نیویورک، به احتمال قوی دولت جدید لبنان تشکیل خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا