اردوغان: مذاکرات امنیتی با سوریه آینده روابطمان با دمشق را ترسیم می‌کند

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که مذاکرات کشورش با مقامات سوریه در سطح امنیتی است و نتایج این مذاکرات، آینده روابط دو کشور را تعیین می کند.

میدل ایست نیوز: رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که مذاکرات کشورش با مقامات سوریه در سطح امنیتی است و نتایج این مذاکرات، آینده روابط دو کشور را تعیین می کند.

به گزارش «الشرق الاوسط»، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، در مصاحبه‌ای تلویزیونی تأکید کرد که دستگاه امنیتی ترکیه در حال مذاکره با مقامات سوریه‌ای در دمشق است و افزود که «نتایج این مذاکرات نقشه راه آینده روابط دو کشور را ترسیم می‌کند».

با وجود این، اردوغان بار دیگر از احتمال اجرای عملیات نظامی در سوریه سخن گفت و از امریکا و روسیه خواست که به تفاهمات سه‌جانبه درباره دور کردن شبه‌نظامیان کرد به فاصله 30 کیلومتری مرز ترکیه عمل کنند.

او گفت که این شبه‌نظامیان همچنان در نزدیکی مرزهای ترکیه حضور دارند و در قامشلی آموزش نظامی می‌بینند و این خلاف تفاهمات سابق است.

اردوغان گفت که مبارزه با این گروه‌ها در سوریه فقط به نفع امنیت ملی ترکیه نیست بلکه به امنیت منطقه کمک می‌کند.

رئیس جمهور ترکیه درباره انتقال آوارگان سوریه‌ای به خاک این کشور در مناطق مرزی گفت که هدف ساخت صد هزار واحد مسکونی در طوب و ادلب در فاز اول و رساندن آن به 250 هزار در فاز دوم است و افزود که هزینه ساخت این خانه‌ها را ترکیه تأمین می‌کند.

وی افزود که آوارگان سوریه‌ای با آهنگی کند در حال انتقال به این خانه‌ها هستند.

پیش از این، روزنامه «صباح» ترکیه در گزارشی تأکید کرد که دیدار اخیر «هاکان فیدان»، رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه، با «علی مملوک»، رئیس دستگاه اطلاعات سوریه، در دمشق تلاشی برای ترسیم نقشه راه بازگشت امن آوارگان و پناهجویان سوریه‌ای به کشورشان بوده است.

این گزارش به نقل از منابع آگاه تأکید کرد که نقشه‌راهی که طرفین در حال بررسی آن هستند شامل تضمین بازگشت امن آوارگان و پس دادند زمین‌ها و خانه‌هایشان و فراهم ساختن شرایط لازم برای کار و کسب روزی آنها و تضمین عدم صدور احکام قضائی برای آنان است.

این گزارش تأکید کرده که ترکیه خواستار الغای قانون شماره 10 صادره در آوریل 2018 است که به موجب آن مالکیت زمین‌ها از شهروندی که در خارج باشد و ظرف 30 روز مستندات قانونی مالکیت را ارائه نکند سلب می‌شود.

بر اساس این گزارش، طرف سوریه‌ای نیز خواستار خروج کامل نیروهای ترکیه از خاک سوریه شده و پاسخ ترکیه به این مطالبه، آن بوده که ترکیه به یکپارچگی سوریه پایبند است و پس از تکمیل روند قانونی و تدوین قانون اساسی جدید و اجرای انتخابات آزاد در سوریه و تمدید توافق‌نامه آدانا از خاک سوریه خارج خواهد شد.

این نشریه افزوده که بعید است در آینده نزدیک دیداری در سطح وزرا میان مقامات ترکیه و سوریه برگزار شود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا