اعضای کنگره امریکا در پی تصویب طرحی برای بستن اردوگاه الهول در سوریه

چند نماینده دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره امریکا طرحی برای رسیدگی به بحران آوارگان سوریه و حضور داعش در اردوگاه‌های این کشور پیشنهاد کردند.

میدل ایست نیوز: چند نماینده دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره امریکا طرحی برای رسیدگی به بحران آوارگان سوریه و حضور داعش در اردوگاه‌های این کشور پیشنهاد کردند.

به گزارش «الشرق الاوسط»، این طرح که با عنوان «قانون بازداشت‌شدگان و آوارگان سوریه» تنظیم شده به طور خاص به وضعیت اردوگاه الهول می‌پردازد که حدود 56 هزار نفر اکثرا از خانواده های تروریست‌های داعش شامل زنان و کودکان زیر 12 سال در آن حضور دارند.

«لیندسی گراهام»، سناتور جمهوری‌خواه، که از تنظیم‌کنندگان این طرح است در این باره تأکید کرد که نبود خدمات درمانی و آب بهداشتی موجب تشدید بحران انسانی و امنیتی در این اردوگاه‌ها شده و این خطر را ایجاد کرده که تروریست‌های داعش بر این اردوگاه‌ها مسلط شوند.

وی بر اهمیت تخصیص کمک‌های انسانی و نظارت دقیق امنیتی بر این اردوگاه‌ها به خصوص اردوگاه الهول تأکید کرد و گفت که در غیر این صورت، هزاران ساکن این اردوگاه به هسته‌های خفته داعش تبدیل خواهند شد.

بر اساس این طرح، یک مقام بلندپایه وزارت خارجه مسئولیت هماهنگی تلاش‌های بین‌المللی برای بستن این اردوگاه‌ها را بر عهده خواهد گرفت.

به موجب این طرح، امریکا سیاست مشخصی را برای بستن اردوگاه‌ها و انتقال آوارگان اجرا خواهد کرد.

پیش از این ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام، پس از بازدید از اردوگاه الهول در سوریه با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) در تلاش خود برای پاک‌سازی این اردوگاه از عناصر داعش با خطر بزرگ مواجه‌اند و در تازه‌ترین مورد روز پنج‌شنبه شماری از نیروهای قسد در درگیری با تروریست‌های داعش در این اردوگاه کشته شدند.

این بیانیه افزوده که عملیات پاک‌سازی این اردوگاه از حضور تروریست‌های داعش عملیاتی سرنوشت‌ساز و گسترده برای امن کردن این اردوگاه است به خصوص که شاهد اقدامات تروریست‌های داعش در زندانی کردن زنان و شکنجه افراد و ترویج ایدئولوژی خود هستند و در این راستا ضرورت دارد که ساکنان این اردوگاه به سکونتگاه‌های خود برگردند.

در بیانیه فرمانده سنتکام تأکید شده که این اردوگاه یک فاجعه انسانی و خطر واقعی برای منطقه است که در آن 56 هزار تن سکونت دارند که بیش از 90 درصد آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند که در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند و گرمای شدید هوا سختی شرایط را دوچندان کرده است.

این بیانیه افزوده که 70 درصد ساکنان این اردوگاه زیر 12 سال دارند و ماهانه 80 کودک در این اردوگاه زاده می‌شوند و این وضعیت فضای مناسبی برای پرورش نسل تازه داعش است.

در این بیانیه تأکید شده که تهدید این اردوگاه هیچ راه حل نظامی ندارد و تنها راه حل موجود آن است که همه کشورها شهروندان خود را از این اردوگاه خارج کنند و افزوده شده که نیمی از ساکنان این اردوگاه شهروندان عراق هستند که این کشور تاکنون پیشرفت بسیار خوبی در بازگرداندن شهروندان از این اردوگاه داشته اما لازم است که در این زمینه بر سرعت خود بیفزاید.

اردوگاه الهول در 45 کیلومتری شرق حسکه سوریه از بزرگ‌ترین اردوگاه‌های سوریه است که در آن 56 هزار تن با تابعیت 54 کشور سکونت دارند. ساکنان این اردوگاه اکثرا زنان و فرزندان تروریست های داعش هستند.

عراق اخیرا برنامه ای را برای انتقال تدریجی شهروندان خود از این اردوگاه اجرا کرده است.

شب گذشته وزارت امور مهاجران عراق اعلام کرد که 766 خانوار شامل 3090 نفر را تاکنون از این اردوگاه خارج کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا