امیرعبداللهیان: وزیر خارجه عراق پیامی از امریکایی‌ها برایمان آورد

وزیر خارجه ایران خبر داد که وزیر خارجه عراق در دیدار با وی در نیویورک حامل پیامی از جانب ایالات متحده درباره توافق هسته ای با ایران بود.

میدل ایست نیوز: وزیر خارجه ایران خبر داد که وزیر خارجه عراق در دیدار با وی در نیویورک حامل پیامی از جانب ایالات متحده درباره توافق هسته ای با ایران بود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری رسمی این کشور (ایرنا) گفت که دیدار «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه با «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور ایران در نیویورک به موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته ای  و بحران اوکراین و تحولات منطقه اختصاص داشت و طرفین در جریان دیدگاه های یکدیگر در مسائل قرار گرفتند.

وی افزود که بعضی از وزرای امور خارجه تلاش کردند در ماه های گذشته پیام هایی را از طرف آمریکا به ما منتقل کنند و بالعکس و وزیر امور خارجه عراق یکی از این افراد است و تأکید کرد که «ما الان در نقطه ای قرار داریم که طرف آمریکایی از حسن نیت صحبت می کند و اینکه آنها اراده لازم را برای رسیدن به توافق دارند ولی برای ما مهم است که این حسن نیت روی زمین ترجمه شود».

امیرعبداللهیان افزود که ایران برای رسیدن به توافق جدی است و از رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار دریغ نمی کند و به تلاش ها ادامه خواهد داد و طرف آمریکایی است که اکنون باید نشان دهد، آیا شجاعت لازم برای اتخاذ تصمیم در این موضوع را دارد یا ندارد.

وی افزود که به رسانه های آمریکایی و به وزیر خارجه عراق هم که حامل پیام آمریکا بود، «گفتم که نمی شود طرف آمریکایی از یک طرف از توافق صحبت کند و بگوید توافق و امنیت منطقه ای دو موضوع مهمی است که مدنظر آمریکا است و از طرف دیگر بعضی اقدامات مداخله گرایانه در مساله اخیری که در ایران پیش آمد و این اتفاق ناگواری که برای یک دختر ایرانی که فرزند و خواهر همه ما بود، رخ داد و متاسفانه برخی از طرف های خارجی تلاش می کنند بر احساسات پاک مردم سوار بشوند و اقدامات تحریک آمیز انجام دهند و اعتراض و ابراز احساسات را تبدیل کنند به خشونت، آشوب و ناامنی».

وزیر خارجه ایران همچنین تأکید کرد که کشورش همکاری های منطقه را به توافق هسته ای گره نزده است و در مورد عربستان سعودی هم هر زمان این کشور برای بازگشایی سفارت در تهران و بازگشت روابط به حالت طبیعی، آمادگی داشته باشد، از آن استقبال می کند و روند گفتگوهای ما هم متناسب با شرایط برای رسیدن به این نقطه همچنان ادامه پیدا می کند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا