تدابیر شدید امنیتی در آستانه تظاهرات سالروز اعتراضات اکتبر 2019 در بغداد

یک روز مانده به تظاهراتی در سالروز آغاز اعتراضات اکتبر 2019 عراق، شهر بغداد شاهد تدابیر شدید امنیتی است.

میدل ایست نیوز: یک روز مانده به تظاهراتی در سالروز آغاز اعتراضات اکتبر 2019 عراق، شهر بغداد شاهد تدابیر شدید امنیتی است.

به گزارش «العربی الجدید» پیش از این تظاهرات‌کنندگان در مرکز و جنوب عراق و نیز فعالان مدنی در استان‌های صلاح‌الدین و دیالی اعلام کردند که روز شنبه، اول اکتبر، در سالروز آغاز تظاهرات اکتبر 2019 که به استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» انجامید، تظاهراتی در بغداد برگزار خواهند کرد.

از پنج‌شنبه شب خیابان‌های اطراف منطقه خضراء شاهد تدابیر شدید امنیتی و بازرسی خودروها عابر است.

منابع خبری عراقی تأکید کرده‌اند که هدف از این بازرسی‌ها شناسایی سلاح‌های سبک و متوسط در مناطق جادریه و کراده و عرصات و زعفرانیه بغداد است.

یک افسر ارشد در ستاد عملیات بغداد نیز گفت که نیروهای امنیتی از عصر امروز (جمعه، 30 سپتامبر) عملیاتی را برای کنترل تظاهرات و حفظ نظم و امنیت عمومی آغاز خواهند کرد.

او گفت که این عملیات در داخل و خارج منطقه خضراء اجرا می‌شود و مسیرهای منتهی به منطقه خضراء با دیواره‌های سیمانی بسته خواهد شد.

«ماجد الساعدی»، از فعالان تظاهرات اکتبر، تأکید کرد که تظاهرات روز شنبه برای ادای احترام به خون جان‌باختگان تظاهرات اکتبر و احیای مطالبات آنان به خصوص مبارزه با فساد و ایجاد تغییرات سیاسی و دور کردن احزاب و شبه‌نظامیان از دولت و محاکمه قاتلان تظاهرات‌کنندگان برگزار می‌شود.

او گفت که این تظاهرات با مشارکت فعالان اکثر استان‌های عراق به صورت مسالمت‌آمیز و با بیان مطالبات مشروع برگزار خواهد شد و دولت مسئول حفاظت از جان تظاهرات‌کنندگان است.

پیمان «نیروهای تحول‌خواه» که چتر جامع همه احزاب و گروه‌های مدنی و فعالان جوانی است که پس از تظاهرات اکتبر 2019 تشکیل شد، روز جمعه گذشته پس از جلسه‌ای در ناصریه، مرکز استان ذی‌قار، از برگزاری این تظاهرات خبر داده بود.

تظاهرات اکتبر 2019 با مشارکت اقشار جوان معترض به فساد و ضعف مدیریت دولتی و وجود سلاح بی ضابطه در عراق برگزار شد و در آن حدود 800 تن جان خود را از دست دادند و حدود 27 هزار نفر زخمی شدند. این تظاهرات به استعفای دولت عادل عبدالمهدی و برگزاری انتخابات پیش از موعد در عراق انجامید.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا