عراق: چالش‌های امنیتی باید از راه‌های دیپلماتیک و همکاری امنیتی مشترک رفع شود

شورای وزارتی امنیت ملی عراق ضمن اعلام مخالفت با حملات ایران به اقلیم کردستان که خسارت های بسیاری وارد کرده، تاکید کرد: باید در خصوص چالش های امنیتی از طریق کانال های دیپلماتیک و همکاری امنیتی مشترک عمل کرد.

میدل ایست نیوز: نشست مهم شورای وزارتی امنیت ملی عراق امروز به ریاست مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق برگزار شد.

بنابر آنچه در بیانیه نخست وزیری عراق آمده است، وزرای دفاع و کشور و شماری از فرماندهان امنیتی در این نشست حضور داشتند و اوضاع امنیتی کشور را بررسی کردند.

حاضران در این نشست تظاهرات و تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز که به مسالمت آمیز بودن تظاهرات اهتمام داشتند و سطح مطالبات مشروع خود را در تلاش برای میهنی خالی از فساد، در حرکت به سوی اصلاحات و حفظ آزادی بیان از هرگونه اقدامات دیگر که به اصل قانونی و انسانی آن آسیب می زند، ارتقا دادند، تحسین کردند.

آنها همچنین از تلاش های نیروهای امنیتی که به وظایف خود با بیشترین مسئولیت پذیری عمل کردند و به صورت کاملا حرفه ای به حفظ مسالمت آمیز بودن تظاهرات پرداختند و با برخی موارد که به دنبال برانگیختن خشونت و تعرض به آنها بودند درگیر نشدند و اوضاع را آرام و مثبت کنترل کردند و تصویری شرافتمندانه از نظم نیروهای امنیتی قهرمان عراق نشان دادند، تقدیر کردند.

حاضران در این نشست بر مخالفت با بمباران ایران که خسارت های بسیاری وارد کرد و تلاش ها برای تبدیل عراق به میدانی برای تسویه حساب تاکید کردند.

این نشست توصیه کرد که دولت و طرف های موظف همه اقدامات لازم برای توقف این اقدامات و هر آنچه در تضاد با اصل حسن همجواری است را اتخاذ کنند، اصلی که عراق به آن اعتقاد دارد و در روابطش با همسایگان از آن پیروی می کند.

حاضران تاکید کردند که باید در خصوص چالش های امنیتی از طریق کانال های دیپلماتیک و همکاری امنیتی مشترک عمل کرد.

در این نشست بر لزوم اینکه کمیته های امنیتی در استان ها مسئولیت کامل حفظ امنیت را برعهده گیرند و اجازه ندهند آشوب به وجود آید و موجب ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان شود و ناآرامی های امنیتی ای را به وجود آورد که تاثیر منفی بر فعالیت و زندگی روزمره مردم می گذارد، تاکید شد.

به نیروهای امنیتی عراق دستور داده شد با نظم بسیار با شهروندان تعامل و با آنها از طریق از میان برداشتن موانعی که امور روزمره آنها را تسهیل می کند همکاری شود و رابطه مثبت متقابلی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بر اساس احترام به قانون و حفظ اقتدار حکومت ایجاد شود.

الکاظمی در پایان این نشست بر لزوم مسئولیت پذیری نیروهای ملی و تکیه به گفت و گوی ملی برای حل بحران ها و تقویت قانون و حل پرونده سلاح بی ضابطه و از بین بردن اقدامات مسلحانه که امنیت شهروندان و آرامش جامعه را تهدید می کند، تاکید کرد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا