الکاظمی: گفتمان اتهام‌زنی و خائن‌پنداری، برتری یافته است

نخست وزیر عراق از همه نیروهای سیاسی عراق خواست که گفت وگو برای عبور از بحران بر اساس منافع عالی کشور را ازسربگیرند.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر عراق از همه نیروهای سیاسی عراق خواست که گفت وگو برای عبور از بحران بر اساس منافع عالی کشور را ازسربگیرند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، در سخنرانی خود در مراسم پنجمین سالروز وفات «جلال طالبانی»، رئیس جمهور اسبق عراق، در سلیمانیه، طالبانی را یک چهره بزرگ ملی خواند که عراق امروز نیازمند خردمندی و قدرت وی در حل بحران ها و نزدیک کردن دیدگاه هاست.

او گفت که امروز در شرایطی به سر می‌بریم که ارزش‌ها و اخلاق در عرصه سیاسی فروپاشیده و گفتمان اتهام و خائن‌پنداری بر گفتمان آرامش و گفت‌وگو برای رسیدن به حل مشکلات غلبه یافته است.

وی بر ضرورت بازگشت همه نیروهای سیاسی به گفت‌وگوی ملی و اولویت دادن همگان به منافع عالی بر اساس مسائل مشترک و ارزش‌های ملی عراق تأکید کرد و گفت که ملت عراق توانستند بار دیگر خود را با چهره‌ای که شایسته خود و تاریخشان است به جهان بنمایند.

الکاظمی گفت که شجاعت واقعی در حفظ منافع و امنیت و صلح اجتماعی در عراق است و تنها راه عبور از بحران گفت‌وگوست و گرنه آتش فتنه همه را خواهد سوزاند.

او با اشاره به روابط دوستانه دولتش با اقلیم کردستان در دو سال گذشته تأکید کرد که این روابط مبتنی بر یک پشتوانه بوده است.

نخست وزیر عراق گفت که برخی می‌خواستند دولت کنونی پلی برای عبور بدون تغییر واقعی باشد و این دولت بسیاری از اتهامات و شرایط دشوار را تحمل کرد و به آنچه مسئولیت ملی‌اش بود عمل کرد.

وی افزود که کسانی می‌خواستند این دولت دهان‌ها را ببندد و مطالبه‌خواهی را سرکوب کند و ابزاری به دستشان برای دستیابی به منافعشان باشد اما همه شکست خوردند و تنها کاری که از آنها برآمد مانع‌تراشی در مسیر دولت بود.

او گفت که تا آخرین لحظه مسئولیت بدون خستگی به خدمت ادامه می‌دهد و از هر راه ممکن برای جلوگیری از ریخته شدن خون ملت تلاش می‌کند و خون ملت عراق را خط قرمز می داند.

الکاظمی افزود که برای پایان دادن به تاریخ خونبار و رساندن عراق به مرحله ای به دور از خون و خون ریزی است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا