سازمان ملل: توافقی برای تمدید آتش بس در یمن به دست نیامد

نماینده سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد که طرف‌های یمنی درباره تمدید آتش‌بس در این کشور به توافق نرسیده‌اند.

میدل ایست نیوز: نماینده سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد که طرف‌های یمنی درباره تمدید آتش بس در این کشور به توافق نرسیده‌اند.

به گزارش «فرانس پرس»، «هانس گروندبرگ»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن، از عدم توافق طرف‌های یمنی درباره آتش‌بس ابراز تأسف کرد و گفت که چنین آتش‌بسی می‌توانست به نفع مردم و ساکنان این کشور باشد.

او گفت که مذاکرات ادامه دارد و از همه طرف‌ها خواست که آرامش را حفظ و از هر اقدام تحریک‌برانگیز و هر آنچه موجب تنش شود خودداری کنند و به تعهدات خود در قبال ملت یمن پایبند بمانند.

شب گذشته، در تماس تلفنی دبیرکل سازمان ملل متحد و وزیر امور خارجه ایران آخرین تحولات در خصوص تمدید آتش بس در یمن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت امور خارجه ایران، «حسین امیرعبداللهیان» در این تماس تلفنی ضمن تشکر از تلاش های سازنده «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در کمک به برقراری ثبات و امنیت در منطقه، بر اهمیت لغو محاصره انسانی یمن و تداوم آتش بس تاکید کرد.

شنبه شب نیز هیئت مذاکره کننده انصارالله با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مذاکرات آتش بس به بن بست رسیده و مسئولیت این وضعیت را متوجه «کشورهای متخاصم» دانست.

این بیانیه افزوده که در 6 ماه آتش بس در یمن هیچ جدیتی در رسیدگی به وضعیت انسانی به عنوان یک اولویت فوری مشاهده نشد.

پیش از این مهدی المشاط در دیدار با نماینده سازمان ملل در امور یمن تأکید کرده بود که تأمین حقوق همه کارکنان دولتی و بازنشستگان از مطالبات اصلی مردم یمن است و گفته بود که اگر این موضوع تحقق پیدا نکند تمدید آتش‌بس قابل قبول نیست.

روز چهارشنبه گذشته «هانس گروندبرگ»، نماینده سازمان ملل در امور یمن، در سفر به صنعا با مقامات انصارالله دیدار کرد.

آتش بس در یمن زیر نظر سازمان ملل از 2 آوریل به مدت 2 ماه برقرار شد و 2 بار نیز تمدید شد و روز یکشبه دوم اکتبر به پایان رسید.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
فرانس پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا