سازمان ملل: مذاکرات پیرامون آتش بس در یمن ادامه دارد

سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد، با وجود عدم توافق طرف‌های یمنی بر سر تمدید آتش بس در این کشور، مذاکرات پیرامون تمدید آن همچنان ادامه دارد.

میدل ایست نیوز: سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد، با وجود عدم توافق طرف‌های یمنی بر سر تمدید آتش بس در این کشور، مذاکرات پیرامون تمدید آن همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، در بیانیه‌ای که در وبسایت رسمی سازمان ملل منتشر شده، آمده که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان از عدم توافق طرف‌های یمنی برای تمدید و گسترش آتش بس به پیشنهاد هانس گروندبرگ، فرستاده دبیرکل در یمن ناامید شده است.

در این بیانیه آمده که نماینده سازمان ملل علیرغم تمدید نشدن آتش بس، به کار خود ادامه خواهد داد و به دنبال دستیابی به توافق بین طرف‌های یمنی پیرامون موضوعات مورد اختلاف است.

سازمان ملل در ادامه بیانیه خود اعلام کرد، این آتش بس منافع زیادی برای ملت یمن داشت و منجر به توقف بزرگترین عملیات نظامی شد و در پی آن خسارات انسانی جنگ یمن کاهش یافت.

در این بیانیه از همه طرف‌ها خواسته شده تا به آتش‌بس پایبند باشند و از تشدید تنش‌ها که می‌تواند به تجدید خشونت در سطح وسیعتری منجر شود، اجتناب کنند. از سوی دیگر همه طرف‌ها باید مشتاق تمرکز بر مذاکراتی باشند که تحت نظارت سازمان ملل انجام می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد، واشنگتن بابت پایان آتش بس در یمن نگران است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، از حمایت دولت مستعفی یمن از پیشنهاد آتش بس گسترده که از سوی سازمان ملل مطرح شده، استقبال می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه اعلام کرد، تهدید شرکت‌های نفتی فعال در منطقه از سوی انصارالله غیر قابل قبول است.

با وجود تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید و گسترش آتش بس در یمن و منتهی شدن آن به صلحی پایدار، این آتش بس موقت روز یکشنبه دوم اکتبر به پایان رسید.

دوم آوریل، آتش بس بین دولت مستعفی یمن و انصارالله آغاز شد و دو بار، هر بار به مدت دو ماه، تمدید شد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا