صدر: با گفت‌وگوی علنی موافقم/کشورهای همجوار به حاکمیت عراق احترام بگذارند

رهبر جریان صدر گفت: با گفت‌وگو اگر علنی و برای دور کردن همه کسانی که در فرایند سیاسی و انتخابات گذشته حضور داشتند، باشد، موافق هستیم.

میدل ایست نیوز: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر گفت: با گفت‌وگو اگر علنی و برای دور کردن همه کسانی که در فرایند سیاسی و انتخابات گذشته حضور داشتند، باشد، موافق هستیم.

به گزارش السومریة نیوز، صدر در واکنش به جلسه امروز شورای امنیت درخصوص عراق با اشاره به گزارش جنین هنیس پلاسخرت، نماینده سازمان ملل در عراق و بیان اینکه فساد دلیل اصلی وضعیت عراق است، گفت که این درست و بسیار دقیق است و نخستین گام برای اصلاحات تدریجی عدم مشارکت چهره های قدیمی و احزاب و شخصیت های آن در دولت آتی بنابر آرمان های مرجعیت و ملت انقلابی است.

صدر گفت که ما با گفت وگو اگر علنی باشد و برای دور کردن همه کسانی که در فرایند سیاسی و انتخابات گذشته حضور داشتند و محاکمه فاسدان تحت پوشش دستگاه قضایی پاکدست موافق هستیم.

وی نسبت به کمک سازمان ملل درخصوص اصلاحات در عراق هر چند تدریجی ابراز امیدواری کرد.

وی ضمن تایید سخنان حاضران در جلسه شورای امنیت مبنی بر خویشتن داری، خواستار خویشتن داری و عدم رجوع به خشونت و سلاح از سوی همه طرف ها و تسریع در مجازات کسانی که اقدام به این اعمال می کنند بدون در نظر گرفتن وابستگی های آنها شد.

رهبر جریان صدر به بیان مشکل سلاح غیر منضبط خارج از چارچوب حکومت در شورای امنیت اشاره کرد و گفت مهم تر از این مساله، این است که سلاح غیر منضبط در چارچوب حکومت نباشد و علیه مخالفان و انقلابیون و در تثبیت نفوذ و تعمیق ریشه دولت پنهان استفاده نشود، به خصوص که نخست وزیر کنونی تحت فشار بسیاری قرار می گیرد با اینکه فرمانده کل نیروهای مسلح است و برخی هر چند تحت گستره حکومت هستند اما با او همراهی نمی کنند.

صدر موضع شورای امنیت در ایستادگی در کنار عراق درخصوص بمباران از طرف های مختلف را تحسین کرد و کشورهای همجوار عزیز را به احترام به حاکمیت عراق و حفظ امنیت و ثبات آن از طریق دیپلماتیک یا گفت وگو فراخواند.

وی با اصرار برخی اعضای شورای امنیت برای تشکیل دولت در عراق مخالفت کرد و گفت که دولت های بسیاری شکل گرفته اما به میهن و ملت آسیب زده است.

وی آرمان های ملت را، تشکیل دولتی به دور از فساد، وابستگی، نیروهای شبه نظامی و مداخلات خارجی عنوان کرد تا دولتی مستقل و با ثبات تشکیل شود و به ملت و نه منافع احزاب و طوائف خدمت کند که هر کدام آتش را به حزب، طائفه یا قومیت خود می کشانند.

صدر خطاب به اعضای شورای امنیت گفت که عراق در بدترین دوره خود به دلیل فساد و تسلط احزاب بر قدرت به سر می برد و من هیچ کس را مستثنی نمی کنم حتی اگر به ما وابسته باشند که تلاش کرده ایم آنها را فاش و محاکمه کنیم اما به سرعت در دامن فاسدان مخالف ما قرار گرفتند و طرف های دیگر نیز به محاکمه فاسدانی که به آنها وابسته اند، اقدام نکرده اند بلکه شاید از آنها حمایت نیز کرده اند.

وی به شورای امنیت توصیه کرد که به اظهارات نماینده دائم عراق در این جلسه توجه نکند و علت آن را نادرست بودن اکثر اظهاراتش عنوان کرد.

صدر در پایان از پلاسخرت بابت اظهاراتش تشکر و توصیه کرد که به مواضع بی طرفانه اش و عدم تمایل به هیچ یک از طرف ها در عراق ادامه دهد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
السومریة نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا