خبر اولسیاسی

آغاز انتخابات بحرین بدون حضور مخالفان

شهروندان بحرینی امروز در حالی پای صندوق‌های رأی برای انتخاب مجلس می‌روند که محرومیت مخالفان از نامزدی، اثری از شور انتخابات در این کشور باقی نگذاشته است.

میدل ایست نیوز: شهروندان بحرینی امروز در حالی پای صندوق‌های رأی برای انتخاب مجلس می‌روند که محرومیت مخالفان از نامزدی، اثری از شور انتخابات در این کشور باقی نگذاشته است.

به گزارش «فرانس پرس» این در حالی است که شمار نامزدها افزایش چشمگیری داشته و 330 نامزد از جمله 73 زن برای دستیابی به 40 کرسی مجلس که جایگاه آن مشورتی است رقابت می‌کنند.

دو حزب اصلی مخالف، یعنی حزب شیعی «الوفاق» و حزب سکولار «وعد» که در سال‌های گذشته غیر قانونی اعلام شده‌اند، مانند دوره قبل از معرفی نامزد در انتخابات محروم و در مقابل خواستار تحریم انتخابات شده‌اند.

این سومین انتخابات بحرین از زمان ناآرامی‌ها در این کشور در سال 2011 است.

در آن سال و همزمان با دوران موسوم به بهار عربی، معترضان خواستار محدود شدن اختیارات پادشاه و اجرای اصلاحات سیاسی شدند اما دولت بحرین با حمایت نیروهایی از همسایگانش اعتراضات را به شدت سرکوب کرد.

از آن پس صدها فعال سیاسی و مدنی از جمله رئیس جنبش وفاق، «علی سلمان» به زندان افتادند و احکام سنگین اعدام و حبس‌های طولانی‌مدت دریافت کردند.

سازمان عفو بین‌المللی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این انتخابات در فضای سرشار از سرکوب سیاسی و در نبود هرگونه نظر مخالف برگزار می‌شود.

بحرین در سال 2018 قانون محرومیت سیاسی و مدنی را صادر کرد که اعضای احزاب مخالف سابق را از نامزدی برای مجلس و نیز از خدمت در هیئت مدیره نهادهای مدنی نیز محروم کرد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده که با این قانون 6 – 11 هزار شهروند بحرینی از نامزدی برای مجلس محروم شده‌اند.

دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که این انتخابات فرصت چندانی برای رسیدن به نتایج عادلانه‌تر و آزادانه‌تر را در پیش نمی‌نهد.

بحرین کوچک‌ترین کشور خاورمیانه و متحدی راهبردی برای کشورهای غربی است که در سال 2020 روابط رسمی با اسرائیل برقرار کرد.

این کشور میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا با 7800 سرباز امریکایی است.

در سال 2018 نیز انگلستان اولین پایگاه نظامی دائمی خود در خاورمیانه را در جنوب منامه با 300 سرباز راه‌اندازی کرد.

80 درصد درآمدهای بحرین از نفت تأمین میی‌شود و این کشور دچار کسری بودجه شدید است. در این راستا بحرین در سال 2018 طرح اصلاحات اقتصادی با حمایت 10 میلیارد دلاری کشورهای شورای همکاری تنظیم کرد.

 

همچنین بخوانید:

آیت الله قاسم خواستار تحریم فراگیر انتخابات بحرین شد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا