آغاز مرحله‌ای تازه در مناسبات اقتصادی ترکیه و عربستان

سفر ولیعهد عربستان به ترکیه در ماه ژوئن گذشته نقطه عطفی در گسترش روابط اقتصادی عربستان و ترکیه شد و دو کشور از آغاز مرحله تازه‌ای در روابط خبر دادند.

میدل ایست نیوز: سفر ولیعهد عربستان به ترکیه در ماه ژوئن گذشته نقطه عطفی در گسترش روابط اقتصادی عربستان و ترکیه شد و دو کشور از آغاز مرحله تازه‌ای در روابط خبر دادند.

به گزارش «الجزیره»، در حاشیه آن دیدار، «بدر البدر» معاون وزیر سرمایه‌گذاری عربستان گفت که سرمایه‌گذاری‌های دو کشور طی چند سال آینده 3 برابر خواهد شد.

روز سه‌شنبه گذشته هیئت دولت عربستان افزایش سرمایه‌گذاری در ترکیه را تصویب و وزیر سرمایه‌گذاری را مأمور مذاکره با مقامات ترکیه درباره امضای یادداشت تفاهم میان دو کشور کرد.

اتحادیه اتاق‌های بازرگانی عربستان در اواخر سال گذشته اعلام کرد که حجم سرمایه‌گذاری این کشور در ترکیه به 8 میلیارد دلار رسیده اما در تازه‌ترین آمار، وزیر بازرگانی عربستان حجم سرمایه‌گذاری کشورش در ترکیه را در پایان اکتبر 18 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که 3-4 میلیارد دلار دیگر نیز به زودی در ترکیه سرمایه‌گذاری خواهد شد.

از سوی دیگر، تعداد شرکت‌های عربستانی فعال در ترکیه در پایان سال 2021، به بیش از 1100 شرکت رسیده در حالی که این تعداد در سال 2011 فقط 11 شرکت بوده است.

«شریفه اگنجی»، کارشناس اقتصادی ترکیه‌ای، در این باره می‌گوید که سرمایه‌گذاری عربستان در مناطق گوناگون ترکیه پراکنده است و از جمله در استانبول، آنکارا، تیکیرداغ، سکاریا، آنتالیا و در بخش‌های کشاورزی و مواد شیمیایی و دارو و تجهیزات پزشکی و غذا و گردشگری و مسکن و ساختمان‌سازی و بیمه و صنایع بوده است.

او افزود که در مدت اخیر عربستان توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ترکیه نشان داده و 30 درصد سرمایه‌گذاری عربستان در ترکیه در این بخش بوده است.

از سوی دیگر، در حالی که عربستان تا اوایل سال جاری میلادی کالاهای ترکیه‌ای را به مدت حدود یک سال بایکوت کرده بود، آمارها نشان‌دهنده افزایش 180 درصدی صادرات ترکیه به عربستان در سال جاری است.

آمارهای مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد که صادرات ترکیه به عربستان در سال 2019، حدود 3.2 میلیارد دلار بوده که در سال 2020 به 2.5 میلیارد دلار و در سال 2021 به 265 میلیون دلار کاهش یافته اما در 9 ماه نخست امسال با افزایش 180 درصدی به 420.9 میلیون دلار رسیده است.

اصلی‌ترین صادرات ترکیه به عربستان فرش، محصولات صنعتی نفتی، پنل خورشیدی، بتن و لوازم خانگی بوده است. همچنین ترکیه از عربستان مشتقات نفتی و پتروشیمی وارد می‌کند.

در پایان سفر ولیعهد عربستان به ترکیه، دو کشور درباره گسترش همکاری‌ها در بخش دفاعی و نیز گردشگری توافق کردند.

در اول ژوئیه سال گذشته اولین پرواز عربستان در شهر طرابوزان ترکیه که از مهم‌ترین مراکز گردشگری اعراب در ترکیه است فرود آمد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا