اعزام نیروهای ارتش عراق به مرزهای ایران و ترکیه به چه معناست؟

در پی تصمیم دولت عراق برای اعزام نیروهای نظامی به مرزهای این کشور با ایران و ترکیه، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق جزئیات بیشتری از این برنامه را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: در پی تصمیم دولت عراق برای اعزام نیروهای نظامی به مرزهای این کشور با ایران و ترکیه، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق جزئیات بیشتری از این برنامه را اعلام کرد.

به گزارش «الحره»، روز چهارشنبه شورای وزارتی امنیت ملی عراق در نشستی به ریاست محمد شیاع السودانی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، تعرضات و حملات ترکیه و ایران به مرز عراق و بمباران شماری از مناطق اقلیم کردستان را بررسی کردند.

در این نشست طرحی برای بازاستقرار نیروهای مرزبانی عراق برای کنترل نقطه صفر مرزی در طول مرز با ایران و ترکیه وضع شد.

این در حالی است که سپاه پاسداران ایران تاکنون چندین بار مواضع شبه‌نظامیان مخالف خود در مناطق گوناگون اقلیم کردستان عراق را هدف حملات موشکی و پهپادی و توپخانه‌ای قرار داده است.

ترکیه نیز روز یکشنبه و در پی انفجار استانبول، حمله هوایی خود به خاک عراق را تشدید و به انجام عملیات زمینی تهدید کرد.

در این راستا، «یحیی رسول»، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، گفت که هدف از اعزام نیروهای نظامی عراق به مرزهای عراق با کشورهای همسایه، به دست گرفتن کنترل نقطه صفر مرزی میان عراق با ایران و ترکیه و ایجاد پاسگاه‌های مرزی و بازآرایی نیروهای نظامی کشور در این مناطق است.

او گفت که این نیروها کنترل کامل مرز را به دست می‌گیرند و مانع هر گونه تردد غیر قانونی از مرز می‌شوند و افزود که این تصمیم موجب کاهش تنش با ایران و ترکیه خواهد شد به خصوص که به گفته وی فعالیت‌های دیپلماتیک گسترده‌ای نیز برای توقف این حملات با تهران و آنکارا جریان دارد.

وی افزود که این تصمیم مطلقا به معنای مواجهه با نیروهای ایرانی و ترکیه‌ای نیست بلکه تلاش برای به دست گرفتن کنترل مرزها و دفاع از خاک کشور و اجرای اصل قانون اساسی درباره جلوگیری از استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه است.

همزمان، «سکفان یوسف سندی»، نایب رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، تأکید کرد که نیروهایی که به مناطق مرزی اعزام می‌شوند پشتیبان نیروهای پیشمرگه خواهند بود که در این مناطق حضور دارند.

او نیز تأکید کرد که هدف از این اقدام عراق، مواجهه نیروهای عراقی با نیروهای ایران و ترکیه نیست بلکه از میان برداشتن خلأهای امنیتی در مناطق مرزی و برقراری امنیت در این مناطق است.

روز سه‌شنبه نیز هیئتی از نیروهای پیشمرگه در دیدار با نمایندگان وزارتخانه‌های کشور و دفاع عراق در بغداد درباره «استراتژی تقویت امنیت مرزها» به توافق رسیدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الحره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا