ترکیه: وارد مرحله تازه‌ای در روابط با امارات و عربستان و اسرائیل شده‌ایم

معاون رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که روند عادی‌سازی روابط این کشور با مصر در چارچوب اراده مشترک و منافع متقابل ادامه دارد.

میدل ایست نیوز: معاون رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که روند عادی‌سازی روابط این کشور با مصر در چارچوب اراده مشترک و منافع متقابل ادامه دارد.

به گزارش «آناتولی»، «فؤاد اوکتای» معاون رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در مجلس این کشور گفت که تحولات ژئوپلتیک اخیر در خاورمیانه بر رویکرد کشورهای منطقه در سیاست خارجی تأثیر گذاشته و افزود که رویکرد ترکیه در افزایش همکاری‌های منطقه‌ای باعث آغاز مرحله تازه‌ای در روابط با امارات و عربستان و اسرائیل شده است.

او افزود که تماس‌ها با مصر برای عادی‌سازی روابط در چارچوب اراده مشترک و منافع مشترک و احترام متقابل ادامه خواهد داشت و تأکید کرد که دولت ترکیه به آنچه منافع ملت در آن است ادامه می‌دهد.

ماه گذشته، وزیر خارجه مصر اعلام کرد که روند مذاکرات برای عادی‌سازی روابط با ترکیه متوقف شده چون تغییری در عملکرد آنکارا دیده نمی‌شود.

«سامح شکری» در یک گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن اعلام این خبر گفت که مسئله به رعایت قوانین و هنجارهای بین‌المللی مربوط می‌شود.

در 19 اوت گذشته، رئیس جمهوری ترکیه اشاراتی مثبت به تقویت روابط این کشور با مصر نشان داد و گفت: «ملت مصر ملتی برادر است که نمی‌توانیم با آن در حالت دشمنی باشیم».

وی افزود که ترکیه باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن با ملت مصر به حالت عادی برگردد و با آن به صلح کامل برسد.

در پی آن دو کشور که از زمان کودتا علیه دولت «محمد مرسی» روابطشان قطع شده بود، مذاکراتی را برای ازسرگیری روابط برقرار کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا