وزیر دادگستری عراق: تشکیل کمیته تعیین تکلیف مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل

وزیر دادگستری عراق از تشکیل کمیته عالی برای اجرای ماده 140 قانون اساسی درباره تعیین تکلیف مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل خبر داد.

میدل ایست نیوز: وزیر دادگستری عراق از تشکیل کمیته عالی برای اجرای ماده 140 قانون اساسی درباره تعیین تکلیف مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل خبر داد.

به گزارش «رووداو»، روز گذشته نشست ائتلاف اداره دولت در منزل «جلال طالبانی» رئیس جمهوری اسبق عراق، با حضور نخست وزیر و رئیس مجلس و رهبران گروه‌های سیاسی عضو برگزار شد.

در حاشیه این نشست، «خالد شوانی»، از سران اتحادیه میهنی کردستان و وزیر دادگستری عراق، تأکید کرد که کمیته‌ای برای اجرای ماده 140 قانون اساسی که از سال 2014 اجرا نشده یکی از مفاد توافق تشکیل دولت جدید عراق بوده است.

او گفت که عدم اجرای این قانون موجب تشدید روند «عربی سازی کرکوک» و دیگر مناطق مورد مناقشه شده است.

وی تأکید کرد که تشکیل این کمیته از مطالبات اصلی اتحادیه میهنی کردستان برای تشکیل دولت جدید عراق بوده و افزود که این کمیته قرار بوده ظرف 2 ماه از آغاز به‌کار دولت تشکیل شود و اکنون پس از نشست‌هایی با حضور نخست‌وزیر و اعضای دولت این کمیته تشکیل شده است و ظرف 10 روز فعالیت خود را آغاز می‌کند.

ماده 140 قانون اساسی در سال 2003 به منظور تعیین تکلیف مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل به خصوص کرکوک تصویب شد.

این مناطق بر اثر سیاست‌های فاشیستی حزب بعث تغییر جمعیتی را شاهد بود و بسیاری از ساکنان کرد آنها اعدام یا اخراج شدند و در برابر بسیاری از عشایر عرب در این منطقه اسکان داده شدند.

این ماده در سه بخش تنظیم شده که شامل عادی شدن وضعیت این منطقه، رسیدگی به تغییرات جمعیتی و اجرای سرشماری برای تعیین جمعیت همه گروه‌هاست.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
رووداو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا