روسیه: ترکیه مشارکت در گشت زنی مشترک در سوریه را متوقف کرده است

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ترکیه دو هفته است که از شرکت در عملیات گشت زنی مشترک در سوریه، بدون ارائه دلیل مشخص، خودداری کرده است.

میدل ایست نیوز: وزارت دفاع روسیه با اعلام اینکه تروریست‌ها قصد دارند با استفاده از پهپاد به پایگاه هوایی حمیمیم روسیه در خاک سوریه حمله کنند، یادآور شد که ترکیه دو هفته است که از شرکت در عملیات گشت زنی مشترک در سوریه، بدون ارائه دلیل مشخص، خودداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، سرلشکر اولگ ایگوروف، معاون رئیس مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که گروه تروریستی جبهه النصره قصد دارد با استفاده از پهپاد به پایگاه هوایی حمیمیم روسیه در سوریه حمله کند.

طبق این اطلاعات، در مناطق مسکونی «نهلایا» (واقع در 10 کیلومتری جنوب ادلب) و «جسر الشغور» (30 کیلومتری جنوب غربی ادلب)، واحدهای نظامی جبهه النصره تجهیز سایت‌ها و انتقال خدمه به آنها برای پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین خود را تکمیل کردند.

به گفته این مقام نظامی روس، علاوه بر این، تروریست‌ها قصد دارند به مواضع نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب نیز حمله کنند.

ایگوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: مرکز روسی برای آشتی طرف‌های متخاصم از فرماندهان گروه های مسلح غیرقانونی در سوریه می خواهد از هر نوع اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند و در مسیر حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در مناطق تحت کنترل خود قرار گیرند.

پیش از این، در اواسط ماه اکتبر، نیروهای هوا-فضای روسیه یک انبار مهمات و سلاح تروریست‌ها، چندین دستگاه تجهیزات و حداقل 10 نیروی نظامی آنها که به سمت مواضع  نیروهای دولتی سوریه شلیک می کردند، را منهدم کردند.

معاون مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه همچنین یادآور شد که ترکیه طی دو هفته گذشته در عملیات گشت زنی مشترک در  جمهوری عربی سوریه شرکت نکرده، در حالی که هیچ گونه امتناع مستدلی در این زمینه ارائه نکرده است.

ایگوروف در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «طرف ترکیه‌ای طی دو هفته گذشته در گشت‌های مشترک بدون ارائه علت امتناع خود از این اقدام، مشارکت نکرده است».

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در اوخر ماه نوامبر گفت که آنکارا خود را موظف نمی داند که به سایر کشورها در خصوص عملیات نظامی این کشور در خاک سوریه و عراق توضیحی بدهد. وی افزود که آنکارا ریا و دورویی کشورهای حامی تروریست‌ها را تحمل نخواهد کرد.

پیش از آن، کشورهای ضامن «روند آستانه» (روسیه، ایران و ترکیه) فعالیت فزاینده گروه‌های تروریستی در خاک سوریه را محکوم کردند. علاوه بر این، آنها عزم خود را برای ادامه همکاری سه جانبه برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن ابراز کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا