افزایش آمار «خشونت زنان علیه مردان» در اقلیم کردستان عراق

یک نهاد حقوقی در اقلیم کردستان عراق از افزایش چشمگیر موارد خشونت علیه مردان در این منطقه خبر داد.

میدل ایست نیوز: یک نهاد حقوقی در اقلیم کردستان عراق از افزایش چشمگیر موارد خشونت علیه مردان در این منطقه خبر داد.

به گزارش «العربی الجدید» «اتحادیه مردان کردستان» یک نهاد حقوقی است که در اقلیم کردستان عراق تشکیل شده و در پی اطلاع‌رسانی درباره خشونت‌هایی است که کم‌تر درباره آن سخن گفته می‌شود.

این مرکز روز جمعه با انتشار آماری که مبتنی بر حوادث واقعی است تأکید کرد که در سال 2021 اقلیم کردستان عراق شاهد 521 مورد خشونت خانگی علیه مردان از جانب زنان بوده است.

بر اساس این آمار، در موارد خودکشی مردان در اقلیم کردستان، 68 مورد به مردانی مربوط می‌شده که در خانه در معرض خشونت قرار گرفته‌اند.

همچنین تعداد مردانی که به دست زنانشان کشته شده‌اند به 6 تن افزایش یافته ضمن اینکه 31 مرد به علت کهنسالی توسط زنانشان از خانه بیرون رانده شده‌اند و 47 مورد هم خیانت زن به همسر گزارش شده است.

بر اساس این آمار، استان سلیمانیه بیشترین موارد خودکشی بر اثر بدرفتاری با مردان از جانب زنان را داشته که در آن 28 مورد از این نوع را ثبت کرده و پس از آن اربیل با 24 مورد و دهوک 9 مورد و حلبچه 2 مورد بوده‌اند.

رئیس این سازمان در این باره تأکید می‌کند که علت اصلی خشونت علیه مردان اوضاع نابه‌سامان اقتصادی و نیز جانبداری قوانین از زنان است.

با وجود این، «فیان سلیمان»، رئیس اتحادیه زنان کردستان، تأکید می‌کند که این آمارها با مبالغه بسیار همراه است ضمن اینکه همین تعداد هم در برابر صدها مورد خشونت علیه زنان که شامل انواع ضرب و جرح و قتل است عدد بالایی به شمار نمی‌آید.

او جانبداری قوانین اقلیم کردستان از زنان را سخنی بی اساس می‌داند و تأکید می‌کند که این قانون همچنان نیازمند تعدیلاتی است تا نقش زنان در زندگی عمومی پررنگ‌تر شود.

اتحادیه مردان کردستان یک سازمان غیر دولتی است که در سال 2007 در سلیمانیه و با هدف رصد خشونت علیه مردان و فرهنگ‌سازی درباره حقوق مردان تشکیل شده است.

در این راستا، «آرام جمال»، فعال اجتماعی کرد، تأکید می‌کند که آمار ارائه‌شده درباره خشونت علیه مردان واقعی نیست و آمار واقع به طرز هراسناکی بسیار بیش از این است.

وی می‌افزاید که مسائل فرهنگی باعث می‌شود که بسیاری مردها از اعلام موارد خشونت از جانب همسرانشان خودداری کنند و آن را یک رسوایی به شمار آورند و بی تردید موارد این خشونت‌ها بسیار بیشتر از 521 مورد است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا