سیاسی

مقام قضائی عراق: حکم دستگیری «دونالد ترامپ» صادر شده است

رئیس هیئت قضائی در کمیته مشترک تحقیقات درباره پرونده ترور سرداران مبارزه با تروریسم، گفت که حکم دستگیری "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور سابق آمریکا از سوی دستگاه قضائی عراق صادر شده است.

میدل ایست نیو.: رئیس هیئت قضائی در کمیته مشترک تحقیقات درباره پرونده ترور سرداران مبارزه با تروریسم، گفت که حکم دستگیری “دونالد ترامپ” رئیس‌جمهور سابق آمریکا از سوی دستگاه قضائی عراق صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرانی «تسنیم»، «مسلم متعب مدب» رئیس هیئت قضائی عراق در کمیته مشترک تحقیقات قضائی در سفر به تهران با «محمد مصدق» معاون اول رئیس قوه قضائیه ایران دیدار کرد.

مصدق در این نشست ضمن تقدیر از حضور مقامات قضائی کشور عراق، گفت: رئیس قوه ‏قضائیه نیز در نامه‌ای خطاب به ریاست شورای‌عالی قضائی کشور عراق در رابطه با اقدامات این کشور در خصوص این پرونده تقدیر و تشکر کرده‌اند.

معاون اول رئیس قوه‏ قضائیه ایران با اشاره به اینکه هیئت مشترک تحقیقات کشور عراق و ایران کار بسیار بزرگی انجام می‌دهند، زیرا این پرونده مربوط به دو شخصیت مهم و تعدادی از یارانشان است که ناجوانمردانه در ترور به شهادت رسیدند، افزود: شهید قاسم سلیمانی به‌تعبیر مردم شریف ایران یک نفر نبود، بلکه یک ملت بود که جان خود را در یک ترور ناجوانمردانه تقدیم اسلام کرد.

مصدق با بیان اینکه “ما به خواست مردم ایران مکلفیم این موضوع را پیگیری کنیم”، اضافه کرد: مدارک و مستندات این پرونده در خصوص آمران، مباشران و عاملان این جنایت قبلاً تقدیم کشور عراق شده است.

وی گفت: از اعضای کمیته تحقیقات مشترک ایران و عراق می‏‌خواهم در خصوص متهمان این پرونده عنوان مجرمانه درست و بر اساس قانون در نظر بگیرند.

مصدق با تصریح به اینکه این حادثه تنها یک قتل عمد نبوده است، خاطرنشان کرد: با دقت و در نظر گرفتن موازین قانونی متوجه می‌شویم که این حادثه از جرایم علیه امنیت ملی است و با همین عنوان نیز باید بررسی و پیگیری شود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: از دستگاه قضائی کشور برادر، عراق، بسیار متشکرم که تعقیب مجرمان اصلی این جنایت و آمر اصلی آن یعنی رئیس جمهور سابق آمریکا را در دست دارد.

وی ادامه داد: درخواست ما از هیئت عراقی این است که پیگیری این پرونده را به‌عنوان یک پرونده ساده مشابه سایر جرایم در نظر نگیرند؛ زیرا این حادثه فراتر از مسئله ساده است و مجرم اصلی کسی است که دستور صریح اجرای این جنایت را صادر کرد و باید تعقیب شود، زیرا علاوه بر ارتکاب قتل و جنایت، امنیت دو کشور را مختل کرده است.

مصدق با اشاره به این که فعالیت خوبی در کمیته تحقیقات مشترک صورت گرفته است، افزود: کشور ایران نیز با توجه به صلاحیتی که دارد، تحقیقات اولیه درخصوص آمران و عاملان این جنایت را انجام داده است و به‌زودی کیفرخواست آنها صادر و تقدیم این دادگاه خواهد شد.

معاون اول قوه قضائیه سپس خطاب به هیئت قضائی عراقی ابراز کرد: دو ملت بزرگ ایران و عراق منتظر تحقق نتایج اقداماتی‌اند که شما انجام می‌دهید.

وی با اظهار اینکه “اقدامات شما در تاریخ ثبت می‌شود”، گفت: امیدواریم که رسیدگی شما نقطه عطفی در تاریخ باشد تا با گذشت صدها و یا حتی هزاران سال فرزندانتان به این اقدامات افتخار کنند.

رئیس هیئت عراقی نیز مراتب تشکر و قدردانی خود و رئیس شورای‌عالی قضائی عراق از رئیس قوه ‏قضائیه و مسئولان عالی قضائی ایران را اعلام کرد.

مسلم متعب مدب گفت: رئیس شورای‌عالی قضائی عراق با تأکید و قاطعیت اعلام کردند که اقدامات حقوقی و قضائی لازم در حق کسانی که در این جنایت دست داشته‌اند، در هر پست و مقامی باید اجرا شود.

رئیس عراقی کمیته تحقیقات مشترک اضافه کرد: مصداق این امر، صدور دستوری برای دستگیری رئیس جمهور سابق آمریکا در دستگاه قضائی کشور عراق است، زیرا وی اعتراف کرده که دستور اجرای این جنایت را صادر کرده است.

وی تصریح کرد: ما به‌عنوان قضات مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی به‌عهده داریم که ایجاب می‏‌کند تلاش فوق‌العاده‌ای برای به کیفر رساندن تمام دست‌اندرکاران این جنایت داشته باشیم.

رئیس عراقی کمیته مشترک تحقیقات قضائی عراق با بیان اینکه “ما به‌عنوان مسلمان باید اهمیت فوق‌العاده‌ای به محکومیت این حادثه و جنایت دهیم”، خاطرنشان کرد: حتی سازمان‌های بین‌المللی و اشخاص غیرمسلمان نیز این جنایت را به‌دلیل نقض حقوق بشر و حاکمیت کشور عراق محکوم کرده‌اند.

وی با یادآوری مواضع افتخارآمیز این دو شهید برای حفاظت از مردم و حکومت عراق مقابل نیروهای داعش، افزود: ملت عراق نیز منتظر نتیجه این اقدامات و مجازات جنایتکاران هستند، چرا که فقدان شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس نیز برای ما ضایعه سنگینی است.

مسلم متعب مدب با اشاره به همکاری کشورهای ذی‌ربط با کمیته مشترک تحقیقات در مجازات مسببان این جنایت، تصریح کرد: ما به شما اطمینان می‌دهیم که آنچه در خصوص این پرونده انجام می‌دهیم، وظیفه ماست و در انجام آن تا پای جان هیچ تردیدی نداریم.

وی همچنین بیان کرد: دستگاه‌های قضائی ایران و عراق برای اتخاذ تصمیم در این پرونده شجاعت فراوانی دارند و شجاعانه و قاطعانه به رسیدگی خود ادامه خواهند داد.

معاون اول قوه قضائیه نیز در پایان با تشکر از اظهارات صریح هیئت عراقی، تأکید کرد: امیدواریم در پایان تحقیقات، مجازات عبرت‌آموزی برای عاملان این جنایت تعیین شود تا در سال‌های آینده دیگر کشوری جرئت تعرض و تعدّی به میهمان کشور دیگر را نداشته باشد.

در ژانویه سال گذشته، شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد که در پرونده ترور شهید ابومهدی المهندس برای رئیس جمهور امریکا به علت اظهار علنی دست داشتنش در این حادثه حکم جلب صادر کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا