تأکید ایران و پاکستان بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

 وزرای خارجه ایران در دیدار با همتای پاکستانی خود خواستار تسریع در امضای توافق‌نامه تجارت آزاد میان دو کشور شد.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای پاکستانی خود تسریع در امضای توافق‌نامه تجارت آزاد میان دو کشور را خواستار شد.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت امور خارجه ایران، «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، در شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان با ««بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و موضوعات مورد علاقه مشترک در عرصه های دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی را بررسی کرد.

امیر عبداللهیان ضمن ابراز تاسف و همدردی مجدد به خاطر وقوع سیل اخیر در پاکستان تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران همواره در شرایط دشوار خود را متعهد به حمایت و کمک به ملت برادر پاکستان می داند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های حاصل در تکمیل و اجرای توافقات دو کشور از جمله در زمینه های برق و گاز، ابراز امیدواری کرد مذاکرات توافق نامه تجارت آزاد میان دو کشور هر چه زودتر به امضا برسد و مبادلات تجاری افزایش یابد.

طرفین همچنین نقش بازارچه های مرزی در ارتقاء سطح تجارت، امنیت پایدار و همچنین بهبود معیشت ساکنان مناطق مرزی دو کشور را مفید ارزیابی کردند.

وزیر امور خارجه ایران سازمان اکو را بستر مناسبی برای گسترش همکاری های منطقه ای توصیف کرد و خواستار تقویت این همکاری ها به ویژه در حوزه ترانزیت از جمله قطار باری اکو و مسیر جاده‌ای تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه شد.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز ضمن اشاره به پیوندهای عمیق دو ملت ایران و پاکستان و با تاکید بر اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی کشورش، همکاری های دو کشور را در جهت منافع دو ملت و منطقه جنوب آسیا دانست.

وی پیوندهای دو کشور در کنار توانمندی های جمهوری اسلامی ایران را مایه مباهات دانست و از روند رو به گسترش روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد.

دو وزیر ضمن بررسی تحولات افغانستان، ضرورت تشکیل دولت فراگیر را به عنوان اساسی برای شناسایی حکومت در افغانستان ارزیابی کردند و اهمیت حفظ اجماع موجود در این رابطه در میان کشورهای همسایه افغانستان و سایر بازیگران را یادآور شدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا